Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
21. septembra 2010 Jadrová energia od Energia.skTASR

Ľudia podľa MVO nesmú doplácať na dlhy jadrovej energie

Obe MVO podali hromadnú pripomienku na návrh nariadenia vlády SR o odvode z dodanej elektriny koncovým odberateľom na zníženie deficitu v NJF, ktorú 16. septembra 2010 predložilo MHV SR do skráteného medzirezortného pripomienkovania. Podľa oboch organizácií má návrh niekoľko závažných nedostatkov vrátane návrhu na skrátené legislatívne konanie.

„Považujeme za nevyhnutné, aby rozhodnutiu o sadzbe a spôsobe uplatňovania dodatočných odvodov do NJF predchádzala verejná diskusia, pretože táto problematika je zložitá a veľká časť laickej verejnosti s ňou nie je vôbec oboznámená. Požadujeme transparentné objasnenie a vysvetlenie problému,“ uviedli zástupcovia environmentálnych organizácií v hromadnej pripomienke.

Odvod do NJF platí podľa MVO na všetku vyrobenú elektrinu na Slovensku, pričom nerozlišuje, či bola vyrobená v jadrovej elektrárni. Odvod ale nebude účtovaný pri exporte elektriny do zahraničia. Podľa environmentalistov tak budú v konečnom dôsledku slovenskí občania doplácať na dlhy jadrovej energetiky a dlhodobé neriešenie tohto problému zdražením elektrickej energie o viac ako 3 % pre sociálne najslabšiu časť obyvateľstva.

„Okrem toho obsahuje návrh aj iné nedostatky. Chýba vysvetlenie zdrojov kľúčových informácií a uvedenie metodiky výpočtov. Dúfame, že MHV SR prijme naše pripomienky a slovenskej vláde predloží na schválenie návrh, ktorý nebude diskriminovať nejadrové zdroje a občanov SR,“ konštatovala koordinátorka energetickej kampane Greenpeace Andrea Zlatňanská.

V odôvodnení návrhu skráteného legislatívneho konania sa uvádza, že MHV SR sa obáva ďalšieho prehlbovania deficitu v NJF, ktoré by malo za následok vážne ohrozenie bezpečnosti vyraďovania jadrových elektrární. „Environmentalisti tieto obavy zdieľajú, ale nesúhlasia s ich zneužívaním za účelom bagatelizovania verejnej diskusie a prepočtami nepodloženého zvyšovania cien elektriny.“

Navrhované nariadenie vlády by v roku 2011 zvýšilo cenu elektriny o 0,003 eura za kilowatthodinu (kWh). Odvod sa má odvádzať prevádzkovateľom prenosovej sústavy. Predpokladá sa, že v budúcom roku dosiahne výšku 70 miliónov eur. Stanovená výška efektívnej sadzby odvodu na rok 2011 pre prevádzkovateľa prenosovej sústavy za megawatthodinu (MWh) elektriny prepravenej prenosovou sústavou a dodanej koncovým odberateľom bude predstavovať 3 eur/MWh.

Vybratý odvod sa použije najmä na všetky náklady na vyraďovanie jadrovej elektrárne (JE) A1 Jaslovské Bohunice z prevádzky, na časť nákladov na vyraďovanie JE V1 Jaslovské Bohunice z prevádzky, ako aj na všetky náklady na nakladanie s vyhoretým jadrovým palivom z JE V1 Jaslovské Bohunice, na ktoré neboli doteraz akumulované prostriedky.

TASR informovala hovorkyňa Greenpeace Slovensko Lucia Szabová.

Copyright © TASR 2010

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.