Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Jadrová elektráreň Fukušima - TASR
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Jadrová elektráreň Fukušima v Japonsku. Foto: TASR / AP Photo / Kyodo News.
13. marca 2012 Jadrová energia od Energia.skSITA

Lucia Szabová: Kde zostala úcta k obetiam?

Vyhlasovať, že ani po roku od havárie nie sú známe zdravotné následky radiácie v Japonsku je nielen veľkým zľahčením situácie, ale aj prejavom značného podceňovania čitateľov. Správne by sme sa totiž mali pýtať, čo sa vlastne dá o následkoch Fukušimy povedať iba jeden rok po havárii.

Jednoducho popísať a uzavrieť po jednom roku následky radiácie na obyvateľstvo sa prakticky nedá. Áno, do roka nikto neumrel na následky choroby z ožiarenia. To však neznamená, že radiácia nemá žiadne vplyvy na zdravie obyvateľstva. Medicína nevie korektne povedať, ktoré konkrétne rakovinové ochorenie u konkrétneho človeka je spôsobené radiáciou alebo inou príčinou. Čo však vie povedať, je, že radiácia je faktorom, ktorý zvyšuje riziko rakovinotvorného ochorenia. Vie určiť, aká dávka je limitom pre obyvateľstvo a limit bol v oblasti vysoko prekročený. Rovnako vie po rokoch na základe štatistiky odhadnúť, koľko bolo približne v dotknutej oblasti spôsobených ochorení následkom zvýšenej radiácie. Tento princíp platí aj pri fajčení, kde tiež nie je možné po roku, čo niekto fajčí, povedať, či bude v budúcnosti trpieť rakovinou pľúc alebo nie. Môžeme hovoriť iba o zvýšení rizika. Napriek tomu, že už boli zverejnené štatistiky nárastu rôznych ochorení po havárii, na komplexnejšie štatistiky si budeme musieť ešte niekoľko rokov počkať.

Podľa informácií, ktoré zverejnil 5. februára denník Yomiuri Shimbun, 13 japonských samospráv oficiálne zatiaľ potvrdilo 573 úmrtí spôsobených haváriou vo Fukušime. Sú to obete, ktoré nezomreli na následky radiácie, ale kvôli zhoršeniu svojho zdravotného stavu následkom havárie. Takže havária už má svoje obete a nemyslím si, že až tak záleží na tom, či to bola radiácia alebo iný dôsledok havárie, ktorý zabíjal.

Havária vo Fukušime nemá len zdravotný rozmer. 150 tis. ľudí bolo evakuovaných z okolia elektrárne a prišlo o svoje domovy, majetky, živobytie a o tak veľmi pre Japoncov dôležitú tradíciu. Množstvo ľudí stále žije na miestach s nadlimitnou radiáciou s pár radami, ako sa chrániť, ale inak bez pomoci.

Títo ľudia neboli odškodnení, bola im poskytnutá minimálna pomoc. Scenár, ktorý by sa s najväčšou pravdepodobnosťou naplnil aj na Slovensku. Zodpovednosť za jadrové škody určuje zákon len do 75 mil. eur. Škody havárie vo Fukušime boli v októbri odhadnuté na 56,4 mld. eur. Veľakrát sme sa pýtali slovenských zástupcov jadrového priemyslu, kto by v prípade podobne veľkej havárie zaplatil škody nad 75 miliónov. Odpoveď bola: nikto. Rovnako, ako sa to stalo v Japonsku.

Verím, že by sme si všetci veľmi želali, aby sme mohli povedať, že využívanie jadrovej energie neprinieslo japonským obyvateľom žiadne veľké následky. Realita je však už po roku tvrdšia a zaslúži si určitú dávku citlivosti. V tomto období navštevujú niektoré európske krajiny ľudia priamo postihnutí haváriou. Veľmi rada pána Slugeňa zoberiem na stretnutie s nimi, nech im môže do očí povedať: „Všetko je v poriadku, jadrová energia je skvelá, veď po roku stále žijete a ste zatiaľ zdraví…“.

Lucia Szabová

(autorka je hovorkyňou Greenpeace CEE Slovakia)

Pozn. redakcie: Názor p. Lucie Szabovej je reakciou na vyhlásenie prof. Vladimíra Slugeňa pri príležitosti prvého výročia nehody v jadrovej elektrárni vo Fukušime. Krátke zhrnutie vyhlásenia predsedu SNUS nájdete na tejto linke.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.