Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
27. októbra 2010 Ostatné od Energia.skSITA

Ložisko zemného plynu v Škótsku sa uzavrie. Kvôli sankciám EÚ

Kvôli sankciám EÚ príde zrejme k ukončeniu prevádzky plynového ložiska Rhum v Škótsku. Projekt realizuje britská ropná firma BP s iránskou spoločnosťou National Iranian Oil Company (NIOC). Zdroj plynu v Azerbajdžane pre projekt Nabucco, v ktorom má NIOC menšinový podiel, EÚ pragmaticky ušetrila.

Cieľom sankcií je prinútiť Teherán k návratu za rokovací stôl v súvislosti s programom na obohacovanie uránu. „Britské úrady informovali Európsku komisiu, že sankcie proti Iránu pravdepodobne povedú k uzatvoreniu tohto ložiska,“ povedal hovorca Ashtonovej. Sankcie EÚ blokujú investície do oblasti ťažby ropy a zemného plynu. Majú však dosah aj na spoločné projekty európskych a iránskych firiem.

Zdroj plynu pre Nabucco ostane bez sankcií

Iná iránsko-britská investícia ostane uchránená. Podľa zdrojov z EÚ sa európske sankcie nedotknú spoločnej investície BP a iránskej firmy v Azerbajdžane. Ide o projekt ťažby zemného plynu z ložiska Shah Deníz, v ktorej NIOC kontroluje 10% podiel.

Ložisko má pre EÚ strategický význam. Malo by totiž byť hlavným zdrojom suroviny pre pripravovaný európsky projekt plynovodu Nabucco, ktorý má znížiť závislosť EÚ od dovozu zemného plynu z Ruska. „Členské štáty spoločne usúdili, že v tomto prípade ide o dôležité otázky energetickej bezpečnosti EÚ,“ vysvetlil zdroj z Bruselu dôvody ústupku únie v rámci sankcií proti Iránu.

TASR, energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.