Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
9. septembra 2010 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Lotyšsko: O cene plynu by mala s Gazpromom vyjednávať EÚ

Lotyšsko požaduje cenovú harmonizáciu na úrovni EÚ pri stanovovaní ceny zemného plynu, ktorý sa dováža z Ruska. Komisár pre energetiku Günther Oettinger vyjadril ochotu zúčastniť sa na rokovaniach s ruským Gazpromom. Podľa neho by mali členské krajiny postupovať viac koordinovane.

Lotyšsko patrí medzi tzv. energeticky zraniteľné štáty – v EÚ je jedným z najviac závislých štátov od ruského plynu. V súčasnosti platí za plyn v priemere o 30 % viac než Nemecko. Na základe zmluvy z februára 2009 si Lotyšsko zabezpečilo dodávky zemného plynu z Ruska až do roku 2030.

Európske štáty dlhodobo kritizujú model stanovovania cien ruským monopolom. V súčasnosti funguje tak, že základná cena za komoditu sa určuje pre každú krajinu zvlášť. Na jej výšku vplýva trhová cena, či obdobie v ktorom sa kontrakt podpisuje. K dohode o zľavách alebo príplatkom môže prísť až po odsúhlasení základnej ceny medzi Gazpromom a európskym odberateľom.

Únia sa usiluje o diverzifikovanie energetických zdrojov, najmä o náhradu tých z Ruska. K zníženiu závislosti na dodávkach ruského zemného plynu má čiastočne prispieť aj plynovodu Nabucco. Cieľom projektu je dopraviť do Európy zemný plyn z oblasti Kaspického mora. Má byť priamou konkurenciou projektu Južný tok, ktorý pripravuje Ruská federácia, uzatvára ruský denník Gazeta.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.