Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
2. februára 2011 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Londýnsky súd zablokoval kontrakt BP a Rosnefti

Súd v Londýne zablokoval dohodu ropných firiem BP a Rosnefti o vzájomnej výmene akcií a spoločnom rozvoji ropných ložísk v Arktíde. Reagoval tak na žiadosť ruských oligarchov, ktorí cez svoju spoločnosť AAR vlastnia polovicu akcií TNK-BP, spoločného podniku s BP.

Firma AAR tvrdí, že dohoda porušuje pravidlo, podľa ktorého jej má BP pred vstupom do akýchkoľvek významnejších nových aktivít v Rusku požiadať o súhlas. Hovorca spoločnosti Rosněfť však uviedol, že rozhodnutie súdu by dohodu o spolupráci s BP nemalo narušiť. „So všetkými takýmito rizikami sme počítali a rozhodnutie súdu v Londýne by nemalo mať vplyv na podstatu kontraktu,“ vyhlásil hovorca AAR.

Podobne reagovali na zrušenie zmluvy aj analytici. Ako uviedol ropný analytik v UralsIB v Moskve Chris Weafer, súdny príkaz sa vo všeobecnosti očakával. Zároveň sa však počíta s tým, že spor doriešia nespokojní ruskí partneri (v TNK-BP) a Moskva, nie súd. Moskva, ktorá sa snaží prilákať čo najviac zahraničných investorov, má o spoločný projekt Rosnefti a BP veľký záujem.

Firmy BP a Rosněfť sa minulý mesiac dohodli na strategickej spolupráci a vzájomnej výmene častí akcií. V ruskom spoločnom podniku TNK-BP vlastní BP 50 % akcií a 50 % má AAR.

ČTK, TASR, energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.