Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Vrtná ropná plošina v prístave
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Flickr.com / mrpbps (licencia Creative Commons)
4. októbra 2010 Plyn a ropa od Energia.skTASR

Londýn udelil prvú licenciu od Mexického zálivu na morskú ťažbu ropy

Britská vláda udelila minulý týždeň prvú licenciu od nehody v Mexickom zálive na podmorsko-hlbinný ropný vrt. Získala ho americká ropná spoločnosť Chevron. Americká firma môže okamžite začať práce na v lokalite Lagavulin, vo vodách severne od Shetlandských ostrovov, informuje agentúra AP.

Chevron robí prieskum ložiska pri Shetlandských ostrovoch zhruba v 500-metrovej hĺbke. Pre porovnanie, vrt Macondo, na ktorom došlo v Mexickom zálive k výbuchu, mal hĺbku asi 1.600 m. Americká spoločnosť informovala, že urobila všetky potrebné prípravy, aby bol prieskum bezpečný a neohrozoval životné prostredie.

Bezpečnostné štandardy v Severnom mori sú prísne

Britská vláda odmietla nasledovať moratórium USA. Washington od katastrofy v Mexickom zálive neudeľuje nové povolenia pre hlbokú morskú ťažbu uhľovodíkov. Británia uvádza, že bezpečnostné opatrenia, ktoré sa požadujú od firiem operujúcich v Severnom mori, sú omnoho prísnejšie, než aké sa vyžadovali v Mexickom zálive.

Britská vláda tiež zvýšila po katastrofe v Mexickom zálive počet inšpektorov hodnotiacich ropné plošiny v Severnom mori. V súčasnosti sa tam nachádza 24 ropných plošín.

„Vláda má záujem posunúť ekonomiku k nižšej závislosti od fosílnych palív, to sa však nestane za jednu noc,“ oznámilo britské ministerstvo energetiky. „Faktom je, že určitý čas ešte budeme závisieť od ropy a zemného plynu,“ dodalo.

Greenpeace: V Lagavulin žijú delfíny

Ekologická organizácia Greenpeace, ktorá bola jednou z tých, ktoré žiadali moratórium, poukazuje na správu o niekoľkých únikoch ropy z ropných plošín v rokoch 2009 – 2010. Navyše, oblasť Lagavulin patrí podľa nej k citlivým ekosystémom, v ktorých žijú delfíny a mnohé ďalšie živočíšne druhy, uzatvára agentúra AP.

TASR, energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.