Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
5. marca 2015 Plyn a ropa od Energia.skTASR

Londýn je pripravený prinútiť Fridmana, aby predal britské aktíva Dea

Británia v stredu (4. 3.) napísala Fridmanovej investičnej spoločnosti LetterOne list, v ktorom sa uvádza, že má sedem dní na to, aby vysvetlil, prečo by mu malo byť umožnené, aby si ponechal aktíva spoločnosti Dea UK, ktorú kúpil od RWE. Dea ťaží v Severnom mori ropu a plyn. Ak Londýn nedostane požadované záruky, bude konať a „premiér s tým bezvýhradne súhlasí“, povedal novinárom Cameronov hovorca.

RWE v pondelok (2. 3.) dokončila predaj svojej divízie Dea UK investičnej firme LetterOne, ktorá patrí Fridmanovi, za 5,1 miliardy eur.

Britská vláda už minulý týždeň vyjadrila námietky proti predaju britských aktivít Dea, ku ktorým patrí 12 ropných a plynových polí. Britské ministerstvo energetiky požadovalo predaj týchto aktív „tretej strane“. Dôvodom sú obavy týkajúce sa vplyvu prípadných ďalších západných sankcií proti ruskej skupine LetterOne na prevádzku týchto polí. Dôsledkom môžu byť vážne zdravotné, bezpečnostné a ekologické riziká, uviedlo ministerstvo v sobotu (28. 2.) vo svojom vyhlásení.

Polia sa nachádzajú v britskej časti Severného mora. Medzi sankcie, ktoré už proti Rusku zaviedla Európska únia (EÚ) v súvislosti s ukrajinským konfliktom, patrí aj zákaz dodávať ruským firmám špeciálnu techniku a služby na ťažbu ropy.

Zdroj z britskej vlády pre agentúru Reuters uviedol, že postoj Británie je oprávnený vzhľadom na to, že Rusku hrozia ďalšie západné sankcie a že cieľom predchádzajúcich sankcií boli aj firmy a osoby z energetického priemyslu.

Copyright © TASR 2015

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.