Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Solar fashion
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Flickr.com / jurvetson (licencia Creative Commons)
21. marca 2011 Obnoviteľné zdroje OZE od Energia.skSITA

Londýn zvažuje zásadne znížiť podporu pre solárnu energiu

Veľká Británia uvažuje nad novou legislatívou, ktorá by znížila podporu solárnej energie. Vláda tým chce eliminovať „solárnych barónov“, teda veľkých investorov zameraných na inkasovanie rýchlych ziskov a zamerať viac na podporu projektov u domácností a obcí.

Návrh kabinetu sa do začiatku mája podrobí verejnej diskusii a následne pôjde do parlamentu. Platiť by mal začať od 1. augusta avšak len pre nové projekty. Predošlá labouristická vláda pritom zaviedla výkupné ceny na elektrinu zo solárnych projektov najskôr minulý rok v apríli a solárny biznis sa v krajine iba rozbieha.

„Tieto návrhy by mali uviesť systém do rovnováhy a eliminovať hrozbu vysávania peňazí veľkými solárnymi projektami. Systém FIT (povinných výkupných cien) nebol nikdy určený k tomu, aby slúžil ako tlačiareň peňazí pre veľké podnikanie a finančníkov,“ povedal zástupca ministra pre zmenu klímy Greg Barker.

Experti predpokladajú, že tým zrejme skončí expanzia solárneho priemyslu v Británii. „Skutočne to solárny priemysel v Británii okliešti,“ povedal šéf odboru obnoviteľnej energie konzultačnej firmy Deloitte. Dodal, že tento krok môže developerov viesť k úplnému odklonu od solárnej energie.

Nová sadzba pre menšie projekty od výkonu 150 kW klesne na 19 britských pencí na kWh z doterajších 32,9 pencí. Pre projekty od 5 MW sa prepadne na 8,5 pencí z pôvodných 30,7 pencí. Cenovú podporu solárnej energie výrazne znížili aj ďalšie európske krajiny ako Nemecko, Španielsko a Francúzsko.

ČTK, energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.