Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
energofutura - vasakova
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Energofutura 2010
5. októbra 2010 Ostatné od Energia.skSITA

Lívia Vašáková: Európska komisia predpokladá 2 scenáre do roku 2030

Európska komisia vytvára scenáre budúceho vývoja energetického sektora pomocou tzv. dôsledkových štúdií. Ich súčasťou je i modelovanie – Brusel využíva modelovanie PRIMES, vyhlásila na konferencii Energofutura 2010 Lívia Vašáková, analytička Európskej komisie. Model PRIMES sa zakladá na porovnávaní dopytu a ponuky, pričom zohľadňuje náklady a ceny.

Európska komisia: Dva scenáre pre rok 2030

Európska komisia predstavila nedávno v správe „Energy Trends 2030“ dva scenáre pre energetiku do roku 2030: Základný a Referenčný. Prvý sa zakladá na predpoklade, že v EÚ a jednotlivých členských krajinách sa budú uplatňovať iba opatrenia a politiky, ktoré boli relevantné k aprílu 2009, pričom nové sa prijímať nebudú. Druhý scenár predpokladá ambicióznejší a proaktívnejší prístup a dosiahnutie cieľov predovšetkým v oblasti ekodizajnu a obnoviteľných zdrojov energie.

Pre modelovanie scenárov do roku 2030 použila Európska komisia nasledovné makroekonomické vstupné premenné: vývoj hrubého domáceho produktu a vývoj cien fosílnych palív (ropy, zemného plynu a uhlia). Cena za barel ropy by sa mala do roku 2030 zvýšiť na viac ako 100 dolárov v tzv. stálych cenách, predpokladá odhad Energy Trends 2030.

Základný scenár: Dominovať bude jadro, plyn a OZE

Hospodárska kríza a už implementované politiky EÚ spôsobia, že do roku 2030 bude v EÚ klesať miera tvorby emisií CO2, bude sa znižovať energetická náročnosť a bude rásť HDP, vyplýva zo Základného scenára. Jeho základným predpokladom je, že sa podarí splniť iba ciele v oblasti produkcie emisií CO2.

Zemný plyn, obnoviteľné zdroje a energia z jadra budú dominovať budúcemu energetickému mixu EÚ, pričom plyn a jadro budú mať zhruba vyrovnaný podiel, vyhlásila analytička.

Do roku 2030 by sa podľa základného scenára mali splniť iba tie ciele, ktoré sa dosahujú zapojením do európskej schémy obchodovania s emisiami EU ETS. Ostatné ciele sa nepodarí dosiahnuť.

Slovensko v Základnom scenári

Slovensko bude i v budúcnosti spotrebúvať približne 1 % z celkovej spotreby energií v EÚ. Podobne je tomu i dnes.

Slovensko už dnes spotrebuje na výrobu jednotky HDP o polovicu menej energií ako v roku 1990. I tak však v tomto ukazovateli slovenská ekonomika zaostáva za európskym priemerom.

Referenčný scenár: Dominovať budú jadro a OZE, dopyt po elektrine stúpne

Podľa referenčného scenára by sa mala posilňovať pozícia obnoviteľných zdrojov a jadra. Pozícia a trhový podiel uhlia, ropy a zemného plynu bude klesať, vyhlásila Vašáková. Doplnila, že pokiaľ ide o formu energie, dopyt bude rásť predovšetkým po elektrickej energii.

Spomedzi OZE by mala najväčší nárast zaznamenať biomasa a vietor. Vodná energia by sa mala využívať v plus – mínus podobnej miere, ako dnes.

Slovensko v Referenčnom scenári

V období 2005 – 2030 by sa produkcia elektrickej energie na Slovensku mala zvýšiť o 59 percent. Takýto odhad je podobný i pre základný scenár. Cena elektriny (na Slovensku i v EÚ) by mala byť v základom a referenčnom scenári podobná –  zatiaľ čo v prvom prípade budú cenu dvíhať náklady na nákup emisných povoleniek, v druhom scenári budú vyššie najmä náklady na infraštruktúru, pričom komodita ako taká bude lacná.

Energetická spotreba na Slovensku by mala i v tomto scenári rásť, čo bude zapríčinené hospodárskym rastom. Cieľ v oblasti zníženia energetickej spotreby sa pravdepodobne nepodarí dosiahnuť.

Analytička Európskej komisie Lívia Vašáková predstavila dva scenáre do roku 2030 počas konferencie Energofutura 2010 v Košiciach.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.