Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
LNG tanker loď - istock
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: istockphoto.com (licencia pre energy online
5. novembra 2010 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Litva plánuje LNG terminál do roku 2014

Litovský minister pre energetiku Roman Svedas predstavil vládny program na výstavbu LNG terminálu v Baltskom mori. Náklady projektu sa môžu vyšplhať na 200 miliónov eur. Špeciálna pracovná skupina poverená ministerstvom vyberala celkom z 13 možných lokalít, uvádza Baltic Business News.

Pobaltská krajina sa usiluje o vytvorenie energetických prepojení s krajinami Európskej únie. „Táto alternatíva pomôže zredukovať litovskú závislosť na jednom externom dodávateľovi a posilní bezpečnosť plynových dodávok pre litovských spotrebiteľov,“ doplnil Svedas.

Ruský Gazprom je výhradným dovozcom zemného plynu do Litvy. Dodávky suroviny čerpá Vilňus plynovodom, ktorý vedie cez Bielorusko. Litva sa v minulosti viackrát stala obeťou politických sporov medzi Ruskom a Bieloruskom, informuje Baltic Course.

Výstavba LNG terminálu je len jedným bodom z dlhodobej energetickej stratégie krajiny. Zahŕňa tiež výstavbu nového jadrového zdroja v meste Visaginas alebo vybudovanie plynovodu Amber s Poľskom. Ten je súčasťou Plánu prepojenia baltských energetických trhov (BEMIP), ktorý podporuje Európska komisia.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.