Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
13. septembra 2010 Jadrová energia od Energia.skSITA

Litva hľadá dodávateľa jadrovej elektrárne

Nová atómová elektráreň v Litve sa má spustiť do prevádzky najneskôr v roku 2020. Tamojšia vláda v piatok oslovila vybraných investorov, aby predložili svoje záväzné ponuky. Náklady na výstavbu jadrovej elektrárne sa odhadujú na 5 mld. eur.

Záujemcovia o výstavbu elektrárne vo Visaginas sa môžu dodatočne prihlásiť do konca novembra 2010. Vo februári sa zoznam investorov zúžil na päť. Vláda zoznam spoločností odmietla zverejniť. Do užšieho výberu sa pravdepodobne dostala španielska energetická skupina Iberdola, uvádza Baltic Course.

Vilňus chce využívať výhody jednotného energetického trhu EÚ, najmä jeho trhové pravidlá. Litva v súčasnosti nemá vybudované žiadne prepojenia medzi elektrickými sieťami s krajinami EÚ, informuje Baltic Business News. „Politicky a ekonomicky patríme do spoločenstva krajín EÚ. No z pohľadu energetiky sme stále vo svete, kde pravidlá nie sú transparentné. Vo svete, kde sa energetika využíva ako politický nástroj,“ vyhlásil minister pre energetiku Arvydas Sekmokas.

V decembri 2009 došlo k vyradeniu jadrovej elektrárne Ignalina. Spôsobilo to zdraženie ceny energií a zvýšila sa energetická závislosť pobaltskej krajiny na dodávkach z Ruskej federácie. V súčasnosti krajina dováža až 50 % elektrickej energie, informuje Bloomberg.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.