Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
elektricka siet-Flickr
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Flickr.com/ A Guy With A Camera (licencia Creative Commons)
8. októbra 2010 Ostatné od Energia.skSITA

Litva aktualizovala národnú energetickú stratégiu

Vilňus sa snaží zmierniť svoju energetickú závislosť. Pobaltská krajina tento týždeň prijala novú vládnu stratégiu. Je reakciou na vyradenie atómovej elektrárne v Ignaline, či rastúce ceny zemného plynu z Ruska.

Súčasťou dlhodobých opatrení sú masívne investície do energetiky. Vytvorením alternatívnych zdrojov hľadá štát cestu ako sa odbremeniť od Ruska, ktoré je hlavným dovozcom elektriny a 100 % dodávateľom zemného plynu. Vláda chce takto vytvoriť viac ako päť tisíc nových pracovných miest. V dlhodobom horizonte počíta s vyradením fosílnych palív a ich nahradením obnoviteľnými zdrojmi.

Vládny kabinet v súčasnosti hľadá strategického investora pre nový jadrový zdroj neďaleko obce Visaginas. Dodávateľa vyberie do konca tohto roku. V auguste tiež došlo k dohode s Poľskom o výstavbe plynovodu Amber. Je súčasťou Plánu prepojenia baltských energetických trhov (BEMIP), ktorý predstavila Európska komisia.

Energetická závislosť Litvy sa zvýšila v decembri 2009 po vyradení jadrovej elektrárne v Ignaline. Krajina tiež dlhodobo trpí nedostatkom prepojení medzi elektrickými sieťami s krajinami EÚ. Tento fakt ešte viac zvyšuje energetickú závislosť na Ruskej federácii. Litovskí vládni predstavitelia sa často sťažujú na netransparentný prístup Moskvy a nedodržiavanie trhových pravidiel. 

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.