Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
6. decembra 2012 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

Liga za duševné zdravie otvára zrekonštruované priestory vďaka podpore Enel Cuore

Neformálne otvorenie zrekonštruovaných priestorov prebehlo dnes v prítomnosti zástupcov Ligy pre duševné zdravie a Slovenských elektrární, člena skupiny Enel.

Priestory LDZ SR slúžia v prvom rade ľuďom s duševnými problémami, ich rodinám a priateľom, s ktorými združenie pracuje prostredníctvom poradenstva, podporných a motivačných skupín či workshopov a terapií. Ďalšími cieľovými skupinami sú poradcovia a školskí psychológovia, študenti, sociálni pracovníci, lekári a verejnosť.

LDZ sídli v petržalskej budove z roku 1979, ktorej hlavným problémom boli veľké tepelné straty cez staré okná a zadný vchod.  Vo vykurovacej sezóne spôsobovali združeniu vysoké náklady za energie. Okrem opravy podláh a maľovania stien preto Liga použila prostriedky od Enel Cuore na výmenu všetkých okien a vonkajších dverí, vrátane veľkej železnej brány zadného vchodu. Rekonštrukcia prebiehala v letných mesiacoch a v dobrom zmysle slova ju pocítili hlavne priestory určené na terapie a skupinové sedenia. Odohrávajú sa v nich rôznorodé aktivity ako napríklad literárna dielňa, pohybové aktivity, výtvarné workshopy, svojpomocné stretnutia ľudí s duševnými poruchami a ich príbuzných či chránená dielňa.

„Spoločenská zodpovednosť je jednou zo základných hodnôt  tak Slovenských elektrární, ako aj našej materskej spoločnosti Enel. Vďaka Enel Cuore sme na Slovensku v tomto roku výrazne zlepšili podmienky pre prácu združeniu Liga za duševné zdravie, ktoré svojou každodennou činnosťou prispieva k riešeniu a odtabuizovaniu citlivej témy  duševného zdravia,“  povedal za Enel Cuore Michele Bologna, riaditeľ úseku komunikácie a vzťahov s verejnosťou Slovenských elektrární.

OZ Liga za duševné zdravie je nepolitické charitatívne nezávislé združenie, založené v roku 2000 ako národná platforma pre zlepšenie kvality života pacientov s duševnými poruchami, pre prevenciu duševných porúch a zlepšenie duševného zdravia populácie. Venuje sa pomoci ľuďom s duševnými poruchami, sieťuje 37 ďalších podobne orientovaných neziskových organizácií, spolupracuje s odborníkmi v oblasti duševného zdravia ako aj s dobrovoľníkmi a robí osvetové, edukačné a informačné kampane. Známou aktivitou je informačná kampaň Dni duševného zdravia, ktorá búra  tabu a zaužívané mýty o duševných chorobách. Vrcholí finančnou zbierkou Dni nezábudiek, počas ktorého mohli ľudia v uliciach tento rok už po deviaty krát podporiť ľudí s duševnými poruchami kúpou modrého kvietku. LDZ je členom medzinárodnej organizácie Mental Health Europe (MHE), Asociácie organizácií zdravotne postihnutých občanov SR a Slovenskej humanitárnej rady.

Spoločnosť Slovenské elektrárne, a. s., je najväčším výrobcom elektriny na Slovensku. V apríli 2006 sa jej hlavným akcionárom stala spoločnosť Enel so 66% podielom. Zvyšných 34% akcií vlastní Fond národného majetku, ktorého akcionárske práva vykonáva Ministerstvo hospodárstva Slovenskej republiky. Spoločnosť Slovenské elektrárne disponuje 5 737,24 MW inštalovaného výkonu, t.j. 5 401 MW čistého výkonu. V roku 2011 spoločnosť dodala do elektrickej siete 20,4 TWh elektrickej energie. Z podielu jednotlivých zdrojov na čistých dodávkach predstavovali jadrové elektrárne 70,2%, vodné elektrárne 18,7% a 11,1% tepelné elektrárne. Ku koncu roka 2011 mala spoločnosť Slovenské elektrárne 5 374 zamestnancov.

Stratégiu spoločenskej zodpovednosti podnikania Slovenské elektrárne realizujú prostredníctvom komplexného programu Energia pre krajinu, ktorý zastrešuje päť tematických oblastí zameraných na sociálnu oblasť, vedu a vzdelávanie, životné prostredie, kultúru a šport.

Enel Cuore je nezisková organizácia založená v roku 2003 spoločnosťou Enel. Zameriava sa na iniciatívy spoločenskej solidarity v Taliansku i v zahraničí. Enel Cuore  poskytuje cielenú a hmatateľnú hmotnú podporu v spolupráci s ďalšími združeniami, mimovládnymi organizáciami, inštitúciami a dobrovoľníckymi organizáciami v nasledujúcich oblastiach: sociálna a sociálno-zdravotná pomoc; ochrana občianskych práv vo vzťahu k znevýhodneným osobám, najmä deťom a starším osobám; vzdelávanie, budovanie škôl a vzdelávacích i tréningových zariadení v rozvojových krajinách. Osobitná pozornosť je venovaná osobám so zdravotným postihnutím, ktoré sú podporované projektmi Enel Cuore, uprednostňujúcimi sociálne začlenenie  prostredníctvom amatérskeho športu. Doteraz Enel Cuore daroval 45,9 miliónov eur a rozvinul 487  projektov v Taliansku i v zahraničí. Na Slovensku Enel  Cuore každoročne podporí jeden projekt. Doteraz nezisková organizácia Enel Cuore rozdelila na Slovensku viac ako 480-tisíc eur. Viac info na  www.enelcuore.org

Zdroj: Slovenské elektrárne

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.