Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Praha - slnko
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Flickr.com / lipár (licencia Creative Commons)
8. marca 2011 Obnoviteľné zdroje OZE od Energia.skSITA

Lidové noviny: Česko vlani splnilo ciele pre využívanie OZE

V uplynulom roku pokrývali obnoviteľné zdroje energie viac ako 8 percent spotreby energie v Českej republike. Vyplýva to z údajov českého Energetického regulačného úradu (ERÚ), píše dnes český denník Lidové noviny.

Väčšina získanej energie z OZE pochádzala v ČR z vodných elektrární a inštalácií spaľujúcich biomasu. Do roku 2020 by českí susedia mali dosiahnuť celkový podiel OZE na energetickom mixe vo výške 13 percent. Pre porovnanie, do rovnakého časového horizontu by SR mala dosiahnuť podiel 14 percent.

„Čísla rámcovo zodpovedajú, odhady sa pohybujú okolo ôsmych percent,“ vyhlásil hovorca ministerstva priemyslu Pavel Vlček.

Lidové noviny ďalej informujú, že ešte na začiatku roka 2010 Európska komisia odhadovala, že krajine sa ciele v oblasti OZE pre rok 2010 nepodarí dosiahnuť. Na jeseň 2010 malo tento názor ešte stále i české ministerstvo priemyslu.

Česká republika sa tak pridala k niekoľkým krajinám EÚ, ktorých sa ciele pre rok 2010 podarilo splniť. Na druhej strane je však záväzným až cieľ pre rok 2020, ciele pre roky dovtedy majú len charakter odporúčania.

ČTK, energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.