Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
9. januára 2014 Plyn a ropa od Energia.skTASR

Líbyjský premiér varuje pred spoluprácou s povstalcami, hrozí potopením tankerov

Premiérovo vyhlásenie prišlo po tom, ako líbyjské námorníctvo vypálilo varovné výstrely na tanker, ktorý sa podľa líbyjskej štátnej ropnej spoločnosti National Oil Corp. (NOC) pokúsil priblížiť k jednému z terminálov ovládaných ozbrojencami. Tí informovali, že prístavy, ktoré majú pod kontrolou, otvorili.

„Ak sa ktorákoľvek krajina, firma alebo skupina pokúsi získať ropu z obsadených prístavov bez koordinácie s NOC, budeme voči nim konať, nech by to znamenalo aj ich potopenie,“ vyhlásil Zídán. „Varujeme všetky krajiny, že nebudeme zhovievaví,“ dodal líbyjský premiér.

K varovaniam sa pridal aj minister ropného priemyslu Abdalbárí Arúsí. Ako povedal pre agentúru Reuters, Líbya podá žalobu na každú firmu, ktorá sa z východolíbyjských prístavov obsadených ozbrojencami pokúsi kúpiť ropu. Zároveň s nimi ukončí spoluprácu.

„Na každú firmu spolupracujúcu s ozbrojenými skupinami podáme žalobu a bude vyradená z akejkoľvek budúcej spolupráce,“ uviedol Arúsí. „Líbyjský trh ostane pre ne zatvorený. Varujeme preto všetky veľké či menšie firmy, aby s ozbrojencami nespolupracovali,“ dodal minister.

1 dan ed

Copyright © TASR 2014

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.