Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
14. júla 2011 Plyn a ropa od Energia.skTASR

Líbya odstavila Taliansko od svojho ropného sektora

Pre ďalšie členské štáty NATO však líbyjský premiér Bagdádí al-Mahmúdí nechal dvere pootvorené. Podmienkou je, aby prehodnotili svoju úlohu, čo sa týka útokov. Ak nie, čaká ich rovnaký osud ako Talianov.

„Talianska vláda musí úplne zabudnúť na líbyjskú ropu a akékoľvek dohody, ktoré sme v minulosti podpísali,“ povedal premiér novinárom v Tripolise. „ENI sa bude musieť poobzerať po kontraktoch niekde inde,“ dodal.

Líbyjskí predstavitelia už skôr varovali štáty, ktoré sa zúčastňujú na operácii NATO v Líbyi, že ich firmy nebudú môcť investovať do ropného sektora, ak budú naďalej podporovať povstalcov. Ako prvé na to doplatilo práve Taliansko. Podľa premiéra je to preto, lebo Rím v minulosti podpísal s Tripolisom dohodu o priateľstve, ktorá vylučuje akékoľvek agresívne kroky vo vzájomných vzťahoch. Taliansko túto dohodu porušilo, dodal Bagdádí al-Mahmúdí. „Voči tým, ktorí urobia ústretový krok voči Líbyi, my urobíme dva ústretové kroky. S Talianskom sme však skončili,“ vyhlásil líbyjský premiér.

„Ak Silvio Berlusconi tvrdí, že ho koalícia núti do účasti na útokoch v Líbyi, potom mňa núti líbyjský ľud, aby sme s Talianskom prerušili vzťahy,“ povedal Bagdádí al-Mahmúdí, ktorý tak poukázal na vyhlásenia talianskeho premiéra zo začiatku júla. Zároveň dodal, že Líbya už rokuje s ruskými, čínskymi a dokonca americkými firmami o prípadných budúcich kontraktoch.

Najmä ochota spolupracovať s americkými firmami je zaujímavá vzhľadom na vedúcu úlohu Američanov v útokoch a nedávne vyhlásenia americkej ministerky zahraničných vecí Hillary Clintonovej, že „Kaddáfiho dni sú spočítané“. Líbyjský premiér však nechal Američanom otvorené dvere najmä preto, že úloha USA v Líbyi je skôr logistická. „Američania prehodnotili svoje pozície a ich účasť je dnes podstatne menšia. To môže vylepšiť vzťahy USA s Líbyou,“ povedal Al-Mahmúdí, podľa ktorého to je hlavný dôvod, pre ktorý je Tripolis pripravený spolupracovať s USA v ropnom priemysle.

Informovala o tom agentúra AP.

Copyright © TASR 2011

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.