Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
30. decembra 2013 Plyn a ropa od Energia.skTASR

Líbya by čoskoro mala obnoviť vývoz ropy z prístavu Hariga

Opätovné otvorenie prístavu s vývoznou kapacitou 110.000 barelov denne (1 barel = 159 litrov) bude znamenať víťazstvo pre líbyjského premiéra Alího Zajdána, ktorý sa usiloval o ukončenie blokády spôsobujúcej Líbyi obrovské finančné straty. Blokáda ťažobných zariadení a prístavov, ktorú v lete začali štátni zamestnanci a domorodé kmene pre mzdové a politické požiadavky, znížila produkciu ropy v krajine z 1,4 milióna barelov len na 250.000 barelov denne. To znamená aj prudký pokles príjmov potrebných na obnovu krajiny.

Na strane druhej, aj protestujúci dosiahli nemalé víťazstvo. Vláda im totiž prisľúbila presunutie centra ropnej firmy NOC z Tripolisu na západe Líbye na východ krajiny do Benghází, ktoré bolo centrom odporu proti bývalému diktátorovi Muammarovi Kaddáfímu. Do mesta, ktoré za Kaddáfího trpelo nedostatkom financií, by sa mali presunúť aj centrály štátnej leteckej spoločnosti Libyan Airlines, ako aj niektorých finančných spoločností.

Copyright © TASR 2013

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.