Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
plynovy horak - SITA
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Plynový horák - ilustračná foto. Zdroj: (c) SITA / Nina Bednáriková
17. apríla 2012 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Liberalizácia trhu s plynom na Slovensku napreduje

Liberalizácia trhu so zemným plynom v sektore domácnosti napreduje. V tomto roku si môžu domácnosti podľa údajov zverejnených Úradom pre reguláciu sieťových odvetví SR (ÚRSO) vybrať už z dvanástich dodávateľov zemného plynu. Pred dvoma rokmi pritom o dodávky plynu pre domácnosti nemala záujem ani jedna firma. Trh s plynom v sektore domácnosti sa rozvinul až v minulom roku, keď záujem o tento trh oznámili takí hráči ako sú RWE Gas Slovensko, či ČEZ Slovensko.

Rozvíjajúci trh s plynom v segmente domácnosti intenzívne pociťuje aj dominantný hráč na tomto trhu, firma Slovenský plynárenský priemysel (SPP). „Na Slovensku bol popri zosilnení konkurencie v segmente firemných zákazníkov významnou zmenou v roku 2011 najmä intenzívny vstup konkurencie aj do stále regulovaného segmentu domácností, čo je dôkazom, že na slovenskom trhu s plynom dnes vládne efektívna konkurencia,“ uviedol riaditeľ divízie obchodu s plynom SPP Dušan Randuška. Dodávatelia o domácnosti bojujú najmä nižšou ponúkanou cenou plynu. „Za minulý rok sme získali desaťtisíce zákazníkov aj vďaka garancii nízkej ceny,“ prezradila hovorkyňa RWE Gas Slovensko Andrea Danihelová.

Pri zmene dodávateľa si dajte pozor na nekalé praktiky

Domácnosti by si mali pri zmene dodávateľa plynu, ale aj elektriny svoj krok veľmi dobre zvážiť. Problémy sú najmä s podomovými predajcami, ktorí sa neštítia pri vidine rýchleho zárobku použiť aj nekalé praktiky. Nejedna domácnosť tak neskôr zistí, respektíve už zistila, že pri zmene dodávateľa nakoniec neušetrila. Podľa nových pravidiel má odberateľ pri podomovom predaji právo bez udania dôvodu stornovať novú zmluvu do siedmych dní. Ak tento čas domácnosť nevyužije nemá sa potom na koho obrátiť.

Štátne orgány pracujúce v tejto oblasti si totiž problém posúvajú medzi sebou. „Odberateľ v sektore domácnosti disponuje dvoma druhmi práv. Právom na ochranu spotrebiteľa podľa osobitných predpisov Občianskeho zákonníka a práv podľa zákona o energetike, vysvetľuje hovorkyňa Slovenskej obchodnej inšpekcie Danuša Krkošová. Pôsobnosť Slovenskej obchodnej inšpekcie je však podľa nej daná až subsidiárne, to znamená v prípade, ak osobitný zákon neustanovuje pôsobnosť iného orgánu dozoru nad ochranou práv spotrebiteľa. Podľa Krkošovej však túto oblasť rieši zákon o energetike. Preto odporúča obrátiť sa oklamaným zákazníkom na Štátnu energetickú inšpekciu. „Naše kompetencie sú dané zákonom o energetike, kontroly v uvedenej veci nie sme oprávnení vykonávať,“ tvrdí výkonný riaditeľ energetickej inšpekcie Peter Eckmann.

Sklamané a oklamané domácnosti by nepochodili ani na regulačnom úrade. „Úrad môže riešiť iba tú oblasť podnetov a sťažností, ktoré sú spojené s otázkou dodržiavania určených cien. Na riešenie podnetov, ktoré sa týkajú zmluvných vzťahov medzi dodávateľmi a odberateľmi, kompetencie nemá,“ uviedol hovorca ÚRSO Miroslav Lupták. Podľa neho zákazníci by sa mali obrátiť buď na Slovenskú obchodnú inšpekciu alebo na Štátnu energetickú inšpekciu. Viacerí dodávatelia energií preto volajú po prijatí legislatívy, ktorá bude problém podomového predaja explicitne riešiť.

Od apríla vstúpil na trh so zemným plynom ďalší dodávateľ

Úrad pre reguláciu sieťových odvetví vydal na tento rok cenové rozhodnutia pre spoločnosti Slovenský plynárenský priemysel, RWE Gas Slovensko, ČEZ Slovensko, Geon, Vaša energia, Magna E.A., Lama energy, Energie2, Energetické centrum, Slovakia Energy a pre Stredoslovenskú energetiku. Od apríla začala dodávať plyn aj firma Západoslovenská energetika. Zatiaľ však regulátor nezverejnil jej cenové rozhodnutie.

Zdroj: SITA

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.