Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Elektrárne Nováky - TASR
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Ilustračná foto Elektrární Nováky. Foto:TASR/Radovan Stoklasa
16. decembra 2016 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

Liberáli podali trestné oznámenie kvôli Novákom

Poslanci Karol Galek a Anna Zemanová z SaS v piatok podali na Generálnu prokuratúru v Bratislave trestné oznámenie na neznámeho páchateľa kvôli obnoveniu výroby na odstavenom bloku Elektrárne Nováky. Podľa nich prebieha bez potrebných osvedčení podľa všetkého aj samotné podnikanie Hornonitrianskych baní Prievidza (HBP) v oblasti výroby a predaja elektriny.

Režim všeobecného hospodárskeho záujmu (VHZ) podľa Galeka ustanovuje, že výrobcovom elektriny z domáceho uhlia môže byť iba spoločnosť Slovenské elektrárne. Dotované ceny elektriny by sa tak nemali vzťahovať na HBP.  „Ide o podobnú situáciu, ako keď taxikár s licenciou požičia taxík kamarátovi, ktorý nemá ani len vodičský preukaz, aby si cez víkend trochu privyrobil,“ vysvetlil.

Spaľovanie uhlia v Novákoch prebieha podľa liberálov bez potrebných povolení. „Čo je však ešte horšie, vypúšťané emisie nespĺňajú predpísané limity a výrazne škodia zdraviu ľudí, ako aj životnému prostrediu,“ doplnil Galek. Dôvodom prevádzky nemá byť testovanie odsírovacej jednotky, ale spálenia čo najväčšieho množstva uhlia, ktoré sa dotuje zo štátneho rozpočtu.

Kópiu trestného oznámenia vo veci neoprávneného podnikania, podvodu a ohrozenia a poškodenia životného prostredia má náš portál k dispozícii.

Odlišný názor prezentoval minister hospodárstva Peter Žiga. „Tretí blok ENO bol spustený 7. novembra a bude v prevádzke do konca tohto roka. Všetky potrebné a zákonné povolenia boli k tomu vydané a zverejnené,“ povedal minulý týždeň a zároveň odmietol účasť na mimoriadnom hospodárskom výbore.

Liberáli trvajú na tom, že podozrenia sa nepodarilo vyvrátiť. Hornonitrianske bane podľa nich vo svojom vyhlásení uviedli nové skutočnosti, podľa ktorých si tretí blok ENO prenajali za účelom testovania. „Nepriamo však potvrdili, že na jeho uvedenie do prevádzky nemajú žiadne povolenia a dokonca oznámenie o jeho spustení zaslali s 20 dňovým oneskorením,“ zdôraznil Galek. 

Predsedníčka hospodárskeho výboru Jana Kiššová vo štvrtok kvôli Novákom adresovala list ministrovi hospodárstva. V ňom sa okrem iného pýta, či bol rezort o uvedení bloku vopred informovaný a v akom režime dnes funguje. Druhý otvorený list s otázkami ohľadom povoľovacieho procesu a meraní súčasných emisií dostal minister životného prostredia László Sólymos.

Elektrárne Nováky spaľujú výlučne lignit z Hornonitrianskych baní Prievidza Slovenské elektrárne ako prevádzkovateľ sú pre HBP kľúčovým zákazníkom, do ENO smerovalo vlani 94 % z celkovej produkcie hnedého uhlia z Prievidze. Dva zastarané bloky prestali kvôli emisným limitom s výrobou ku koncu 2015.

© energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.