Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Tlačovka SaS 30.1.2017 Foto: energia.sk
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Tlačovka SaS 30.1.2017 Foto: energia.sk
30. januára 2017 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

Liberáli opäť navrhujú reformu ÚRSO

Po necelom roku prichádza strana Sloboda a Solidarita s ďalším návrhom na rekonštrukciu Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO). „Zákon reaguje na udalosti posledných týždňov, kedy sme sa kvôli netransparentnej a nesystémovej regulácii dočkali prudkého nárastu cien energií pre niektoré skupiny,“ poznamenal na brífingu Galek, ktorí za tento stav viní predsedu ÚRSO Jozefa Holjenčíka, ale aj štátnych nominantov v energetických firmách. 

Čo konkrétne navrhuje opozícia?

Regulačnú radu má podľa návrhu liberálov nahradiť Rada úradu, ktorá bude slúžiť výlučne ako odvolací orgán voči prvostupňovým rozhodnutiam ÚRSO. Tvoriť ju bude 5 členov s funkčným obdobím päť rokov, ktorí sa majú po dvanástich mesiacoch striedať vo funkcii predsedu. Členov rady bude menovať a odvolávať prezident. Člen rady nesmie byť zamestnancom úradu, pracovať v regulovanom subjekte alebo podnikať v sieťových odvetviach.

Funkcia predsedu ÚRSO by po novom zanikla. „Chceme zriadiť predstavenstvo úradu ako kolektívny orgán,“ vysvetlil. Predstavenstvo ÚRSO by tvorili 3 členovia, ktorých menuje vláda na návrh Ministerstva hospodárstva SR. Funkčné obdobie členov predstavenstva sa navrhuje na šesť rokov, pričom obsadenie predstavenstva sa má obnovovať z jednej tretiny každé dva roky. Tá istá osoba môže byť členom predstavenstva najviac dve funkčné obdobia. 

V súčasnosti je predsedom ÚRSO Jozef Holjenčík, ktorý je tiež zároveň na čele Regulačnej rady. „Ak sa odvoláte voči rozhodnutiu úradu, vaše odvolanie skončí na stole a na posúdenie zas len tej istej osobe, pánovi Holjenčíkovi.“ Nezávislosť obidvoch navrhovaných orgánov má garantovať požiadavka, aby členstvo v rade nebolo zlučiteľné s funkciou člena predstavenstva úradu.

Novela zákona o regulácii v sieťových odvetviach nie je novinkou. O zmenu sa liberáli pokúšali už vlani v máji, ale neúspešne. „Ak by bol vtedy prijatý, dnes by situácia s vysokými cenami energií vôbec nemusela nastať,“ povedal Galek. Podobný model podľa neho funguje v Rakúsku a je v súlade s pravidlami Európskej komisie.

Zákon odovzdajú poslanci SaS do podateľne parlamentu v utorok (31.1). Do prvého čítania by sa mohol dostať na najbližšej schôdzi Národnej rady SR.

Zostane Holjenčík vo funkcii?

Opozícia zároveň vyzvala šéfa ÚRSO, aby dobrovoľne odstúpil. „Súčasne apelujeme na Jozefa Holjenčíka, aby zbytočne nečakal na príkazy zhora a v záujme všetkých spotrebiteľov z postu predsedu ÚRSO  a Regulačnej rady odstúpil,“ povedal. 

K rezignácii Holjenčíka okrem opozície vyzvala aj vládna Slovenská národná strana, vysvetlenie žiada aj ďalší koaličný partner Most-Híd. Premiér Robert Fico sa k možnej výmene predsedu ÚSRO vyjadril cez víkend v TA3. „Nie je to otázka dňa,“ reagoval premiér. Niekoľko dní predtým sa tiež vyjadril, že prioritou je teraz vyriešiť situáciu, ktorá nastala s prudkým nárastom faktúr za elektrinu a plyn pre niektorých odberateľov. Problematikou cien energií by sa dnes mala zaoberať aj koaličná rada.

© energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.