Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
30. januára 2012 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Leonid Bochanovskij: Široká zhoda na prvom plynárenskom summite

Veľa zdrojov prináša so sebou viac problémov ako riešení. Uhlie, hoci je lacné, znečisťuje. Jadro nie je tak veľmi drahé, ale nesie so sebou riziko zlyhania. Obnoviteľné zdroje ešte nie sú pripravené byť spoľahlivým zdrojom pre základné energetické pásmo (baseload) a potrebujú dotácie, aby ich bolo možné inštalovať plošne.

Veľký počet prominentných expertov sa zhoduje, že zemný plyn ostáva jediným kandidátom, ktorý dokáže byť spoľahlivým zdrojom, spĺňajúcim globálne hospodárske požiadavky. Mnohí, vrátane mňa, veria, že sme vstúpili do „zlatej éry zemného plynu“ – do doby, v ktorej sa zemný plyn stáva dostupnou voľbou pre zásobovanie čohokoľvek, od elektrární až po osobné a nákladné automobily.

Ak prijmeme myšlienku, že plyn je preferovaným palivom budúcnosti, otázkou zostáva: Ako investovať do ložísk zemného plynu tak, aby z nich mohlo profitovať čo najviac krajín a ich obyvatelia?

Túto otázku si položili i členovia Fóra krajín vyvážajúcich zemný plyn (GECF), keď sa minulý mesiac stretli v Doha v Katare. Vôbec prvý plynárenský summit GECF mal jediný cieľ: podporiť zemný plyn ako odpoveď na výzvu trvalo udržateľného rozvoja v 21. storočí.

Na summite sa stretli hlavy krajín a vysokí predstavitelia vlád členských štátov GECF, vrátane Alžírska, Bolívie, Egypta, Rovníkovej Guiney, Iránu, Líbye, Nigérie, Kataru či Ruska. Zúčastnili sa tiež Trinidád, Tobago a Venezuela, ale tiež Kazachstan, Holandsko a Nórsko, ktoré majú štátu Pozorovateľov. Dva dni pred summitom sa v Doha zišlo 13. ministerské zasadnutie GECF, na ktorom sa stal oficiálnym členom Omán. Ministerské stretnutie tiež potvrdilo generálneho tajomníka pre druhé funkčné obdobie.

Členovia GECF odsúhlasili spoločné stanovisko, ktoré nesie názov „Deklarácia z Doha“. Vydali tiež 12 dôležitých stanovísk. Na niektoré z nich by som rád upriamil pozornosť.

Po prvé, členské štáty uznali potrebu spravodlivej ceny pre zemný plyn, ktorá sa zakladá na cenovom indexe „gas-to-oil“. Snahou je, aby sa ceny ropy a zemného plynu zbližovali, čo by umožnilo plynu konkurovať v rámci globálneho dopravného mixu a vo výrobe palív, ktorých prednosťou sú hospodárske a environmentálne benefity.

Po druhé, GECF uznalo dôležitosť dlhodobých kontraktov. Spravodlivá cena a stabilita dodávok sú kriticky dôležité pre udržateľný hospodársky rast. Dlhodobé kontrakty sú najlepšou cestou, ako zabezpečiť stabilitu a súčasne podporovať investovanie do produkcie a prepravy zemného plynu.

V neposlednom rade sa organizácia dohodla no nóte o úsilí a investíciách členských krajín do spoľahlivých dodávok zemného plynu ako i do spolupráce s dovážajúcimi krajinami v otázke stabilizovania dopytu a distribúcie. GECF uznáva dôležitosť spolupráce s dovážajúcimi krajinami a odberateľmi a ich inklúzia do Deklarácie (z Doha) ukazuje, že medzinárodné fórum sa sústredí na spoluprácu v kontexte nadchádzajúcich rokov. Vzájomná previazanosť dodávateľov a odberateľov je kľúčom k stabilnému trhu so zemným plynom.

Prvý plynárenský summit bol úvodným krokom GECF k vytvoreniu spravodlivého, stabilného a udržateľného trhu so zemným plynom. Máme nádej, že Deklarácia z Doha môže vytvoriť základ pre budúce dohody medzi exportérmi a importérmi, pre ktoré sa zemný plyn stane palivom pre prosperujúcu budúcnosť.

Naozaj nastáva zlatá éra zemného plynu. A členské krajiny GECF, ktoré spoločne spravujú 70 percent svetových zásob zemného plynu, sú odhodlané zabezpečiť, aby sa zemný plyn, ktorý sa niekedy nazýva i „modrým palivom“, dodával spoľahlivo a bezpečne kedykoľvek a kamkoľvek, kde je potrebný.

Leonid Bochanovskij (1958) je generálnym tajomníkom Fóra krajín vyvážajúcich zemný plyn (GECF). Vyštudoval Moskovský štátny inštitút medzinárodných vzťahov. V minulosti pôsobil v bankovom sektore. S energetickým sektorom spolupracuje od roku 2001, kedy sa pripojil k spoločnosti Strojtransgaz.

(c) energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.