Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
LCD televízor
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Ilustračná snímka: LCD televízor. Foto: Flickr.com/LGEPR (Licencia Creative Commons)
25. januára 2012 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

LCD televízor ušetrí minimálne 30% elektrickej energie

Rýchly prehľad

Cieľová skupina Tí, ktorí zvažujú kúpu nového televízora.
Vstupná investícia V závislosti od uhlopriečky, technológie spracovania obrazu, príp. výrobcu. Na trhu sú dostupné modely už od 150 EUR.
Miera úspory 30 % v porovnaní s plazmovou televíziou.

Základnými výhodami LCD oproti klasickým televízorom je ostrý obraz, jasné farby a ľahšia manipulácia. LCD televízor je najstarším typom v porovnaní s LED alebo plazmou, a preto sú lacnou alternatívou s kvalitným obrazom a moderným dizajnom. S technológiou LCD sa stretávame v bežnom živote pravidelne. Najčastejšie ide o jednorazový display, napr. digitálny budík, mobilný telefón, kalkulačka alebo váha v obchode či displej na obsluhu strojov. LCD televízor je v podstate technologicky rovnaké zariadenie ako LCD monitor pre počítač. Na podsvietenie je použité studené katódové svetlo, čo je zásadným rozdielom oproti LED Tv.

Plazma alebo LCD?

Plazmové, ale i LCD televízory majú množstvo výhod, ale aj niekoľko nevýhod. Pre každodenné používanie sa hodia obe úplne rovnako. Ešte donedávna boli rozdiely medzi plazmou a LCD pomerne veľké. Platilo, že plazmový televízor spotrebuje viac energie, že má kvalitnejší obraz a taktiež, že rýchlejšie starne.

Spotreba plazmového televízoru je daná energetickou náročnosťou tvorby obrazu: výboj a vytvorenie plazmy na vytvorenie farebného bodu si vyžaduje oveľa viac energie ako vytvorenie bodu pri LCD.

Displej Uhlopriečka Spotreba za hodinu v kWh Náklady na hodinovú prevádzku v EUR Ročná spotreba v EUR
LCD 82 cm 0,075 kWh 0,011 EUR 24,09 EUR
Plazma 106 cm 0,256 kWh 0,037 EUR 81,03 EUR

* pri využívaní televízie 6 hodín denne v priebehu celého roka a pri priemernej cene elektrickej energie

Technológia LCD

Skratka LCD znamená „Liquid Crystal Display“, tzn. displej z tekutých kryštálov.

Trochu teórie z fyziky
Tekutý kryštál je látka, ktorá sa nachádza na rozhraní tuhého a tekutého stavu. Vzniká zmiešaním niekoľkých základných látok, ako sú napríklad bifenyly alebo dioxíny, s inými. Výsledný produkt tak získa potrebné vlastnosti, predovšetkým elasticitu, viskozitu a správny index odrazu.

LCD panel sa skladá z tekutých kryštálov, ktoré prepúšťajú svetlo z podsvetľovacích trubíc. Množstvo prepusteného svetla určuje výslednú farbu pixelu. Jeden pixel sa skladá z troch subpixelov – červeného, zeleného a modrého. Kombináciou týchto troch základných farieb vzniká akákoľvek farba. Čierna je pritom tvorená zneprístupnením svetla.

Zaujímavosť
Procesory v LCD televízore musia vedieť spracovať 3.147.264 subpixelov pri rozlíšení 720p a neuveriteľných 6.220.800 pre 1.080p rozlíšenie.

Rozdiel medzi dobrým a zlým LCD televízorom je teda najmä v kvalite spracovania a ako presne dokáže procesor prijímaný signál interpretovať na panel.

Rozlíšenie vypovedá o kvalite a možnostiach displeja LCD televízora. Udáva sa v pixeloch a hodnotí sa výška vs. dĺžka. Okrem kontrastu, jasu a odozvy je práve rozlíšenie zásadným kvalitatívnym ukazovateľom obrazovky. Platí jednoduché pravidlo: čím vyššie rozlíšenie, tým kvalitnejší obraz.

Tab.: Počet pixelov (bodov) v danom rozlíšení

576i/p 414.720 bodov
720p 921.600 bodov
1080i 1.036.800 bodov
1080p 2.073.600 bodov

Ak si budete chcieť pozrieť filmy vo formáte Blu-ray v plnej kvalite, potom musí mať aj váš televízor rovnaké rozlíšenie, aké má práve tento formát, a to 1.920×1.080 pixelov. Takéto rozlíšenie zvládne televízor označený 1080p Full HD. Všetky Blu-ray prehrávače však zvládnu výstup aj pre rozlíšenie 720p, len kvalita obrazu už nebude stopercentná.

Výhody a nevýhody

Výhody Nevýhody
 • spotreba energie je nižšia ako u plazmy
 • rovnomerné, jasné podsvietenia
 • ostrosť vďaka presnému usporiadaniu jednotlivých pixelov
 • ľahší a rozmerovo užší televízor
 • ľahká montáž
 • vyššia doba odozvy – kým sa tekuté kryštály nabijú a vybijú musia prejsť molekulárnou zmenou, ktorá trvá určitý čas. Vysoká doba odozvy prekáža najmä pri rýchlych scénach
 • obmedzené pozorovacie uhly – pri sledovaní z väčších uhlov dochádza k farebným anomáliám a klesá kontrast
 • môžu sa objaviť chybné pixely, jeden alebo viac pixelov zostane trvalo zhasnutý či rozsvietený a znepríjemňuje sledovanie
 • farbám môže chýbať sýtosť a reálne pojatie (je to dané vlastnosťami tekutých kryštálov)
 • nedokonalé zobrazenie čiernej farby

Čím sa navzájom líšia LCD televízory?

Všetky LCD televízory sú si viac či menej podobné. Je to predovšetkým lepšie vybavenie, doplnky, nové funkcie a špecifikácie, ktoré ich od seba odlišujú.

Medzi dôležité kvalitatívne parametre pri LCD televízoroch patria:

 • rozlíšenie – pre 19″ minimálne 1.024×768
 • kontrast –  ukazovateľ pre zobrazenie bielej a čiernej farby a prechodov medzi nimi (minimálne 400:1, typicky 1000:1, excelentne 50000:1). Čím vyšší kontrast, tým viac detailov čiernych a bielych plôch je televízor schopný zobraziť.
 • kmitočet (udáva sa v Hz) – počet Hz alebo snímok za sekundu udáva frekvenciu, ktorou sa obnovuje obraz. Čím vyšší kmitočet, tím kvalitnejší, resp. plynulejší obraz.
 • jas – vyššie hodnoty jasu umožnia lepšie pozorovanie obrazu pri priamom dennom svetle. Minimálna hodnota je 400 cd/m2, štandard 550 cd/m2.
 • doba odozvy – určuje rýchlosť, za akú sa tekuté kryštály dostanú do správnej polohy na zobrazenie požadovanej farby. Čím kratšia, tým samozrejme lepšia, štandardne 2 – 8 ms, pre dynamické scény maximálne 20 ms.

Kam umiestniť LCD?

Pred kúpou zvážte veľkosť uhlopriečky, pretože musíte brať do úvahy vzdialenosť medzi televízorom a miestom, odkiaľ ho budete sledovať. Vo všeobecnosti platí pravidlo, že vhodná uhlopriečka by sa mala rovnať zhruba 1/3 pozorovacej vzdialenosti. Zlé umiestnenie totiž zníži pôžitok zo sledovania a nedovolí televízoru využiť naplno jeho potenciál.

Foto: LCD televízor s ovládačom (Zdroj: Ľuboš Illiť)

LCD televízory s veľkou uhlopriečkou sú náročné na priestor a pozorovacia vzdialenosť musí byť väčšia. Všeobecne odporúčanou vzdialenosťou je 2-3 × dĺžka uhlopriečky LCD televízora. V prípade digitálneho satelitného vysielania, Blu-ray alebo hernej konzoly s HDMI výstupom odporúčame vzdialenosť sledovania obrazu zmenšiť pre danú uhlopriečku o jednu tretinu.

Veľkosť uhlopriečky LCD televízorov sa udáva v palcoch (jeden palec je 2,54 cm). Pre jednotlivé typy uhlopriečok je optimálna vzdialenosť uvedená v tabuľke:

Veľkosť uhlopriečky Vzdialenosť
16″ 1 m
19″, 20″ 1,5 m
22,″ 23″ 2 m
26″ 2,5 m
32″ 3 m
37″ 3,5 m
40″, 42″ 4 m
46″, 47″ 4,5 m
50″, 52″ 5 m

Modelový príklad – spotreba vybraných LCD televízorov

Typ displeja Veľkosť uhlopriečky Ročná spotreba v kWh Ročná spotreba v EUR
LCD 26″ (65 cm) 80 kWh 11,5 EUR
LCD 32″ (82 cm) 119 kWh 17,1 EUR
LCD 40″ (102 cm) 177 kWh 25,5 EUR

Ešte úspornejšie variantom LCD televízorov sú televízory s technológiou LED, ktoré okrem kvalitnejšieho obrazu ponúka o 30 až 40% nižšiu spotrebu než u bežných LCD televízorov, ich cena je ale vyššia.

(c) energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.