Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
8. septembra 2011 Plyn a ropa od Energia.skTASR

Lazár:Plánovaný zisk Teplární Košice sa znížil približne o 2 milióny eur

Vysvetlil, že za bývalej vlády vedenie podniku očakávalo zisk za rok 2010 v objeme 2,50 milióna eur. Konečná suma však podľa výročnej správy TEKO predstavovala 525.415 eur. „Zo zisku zmizli dva milióny eur,“ podotkol v rozprave k zmene rozpočtu Fondu národného majetku (FNM), ktorý je 100-% vlastníkom teplárne.

Lazár pripomenul, že rozhodujúcou časťou príjmu fondu sú dividendy z podnikov, ktoré vlastní štát jeho prostredníctvom, a tak upozornil predsedníčku výkonného výboru FNM Annu Bubeníkovú, aby preverila dianie v košickej teplárni. Práve TEKO odvedie do fondu z minuloročného zisku 412.873 eur.

„Zásadnou položkou príjmov FNM sú naozaj dividendy,“ súhlasila Bubeníková. Dodala však, že ide najmä o spoločnosti, ktoré fond nenavrhuje odpredať do súkromných rúk. V súčasnosti je v 100-% vlastníctve štátu šesť teplární – Bratislavská teplárenská, Trnavská teplárenská, Martinská teplárenská, Zvolenská teplárenská, Žilinská teplárenská a TEKO.

Podľa analýzy, ktorú schválila vláda ešte vo februári tohto roka, je ich predaj pre štát výhodnejší ako poberanie dividend. FNM odhaduje celkovú trhovú hodnotu týchto spoločností na 160 až 200 miliónov eur, priemerné ročné dividendy za predchádzajúce roky pritom predstavovali len 4,2 milióna eur.

Copyright © TASR 2011

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.