Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
laos - TASR
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Vodopády Khone Falls v Laose
6. novembra 2012 Obnoviteľné zdroje OZE od Energia.skSITA

Laos schválil stavbu kontroverznej obrej elektrárne na rieke Mekong

Vodné veľdielo Xayaburi, ktoré bude stáť 3,5 miliardy amerických dolárov, sa už začalo tajne budovať. Teraz ale dostalo zelenú od laoskej vlády a zajtra sa uskutoční oficiálny otvárací ceremoniál.

„Po dvoch rokoch príprav v oblasti okolo miesta stavby vláda usporiada 7. novembra slávnostný obrad, po ktorom budú oficiálne začaté práce na priehrade,“ informovalo včera laoské ministerstvo energetiky.

Vnútrozemský Laos je jednou z najchudobnejších krajín juhovýchodnej Ázie a jeho stratégia rozvoja je založená do značnej miery na produkcii elektrickej energie z jej riek a predaja tejto energie susedným štátom, uvádza BBC. Xayaburi buduje thajská firma a takmer všetka elektrina sa už v predstihu predala do Thajska.

Krajiny ležiace po prúde Mekongu, ako Kambodža, Vietnam, alebo Thajsko, sa ale strachujú, že výstavba priehrady výrazne zníži množstvo rýb v rieke a negatívne ovplyvní životy 60 miliónov ľudí, ktorí sa spoliehajú na Mekong ohľadom dopravy, potravy a ekonomiky. Regionálny výbor združujúci tieto štáty a Laos v máji 2011 kvôli tomu rozhodol o pozastavení projektu.

Od tej doby ale Laos mnohokrát ubezpečil, že v reakcii na znepokojenie svojich susedov projekt upravil. „Prispôsobili sme určité detaily, aby sme upokojili našich susedov,“ zopakovalo včera laoské ministerstvo energetiky. Dokončenie je naplánované na rok 2019.

Vodná nádrž by mala vytvoriť plochu s rozlohou 49 kilometrov štvorcových, jej dĺžka má dosahovať 60 až 90 kilometrov. Priehradná hrádza bude široká 820 metrov. Kvôli výstavbe priehrady sa už museli vysťahovať stovky ľudí. Predpokladá sa rovnako, že projekt negatívne ovplyvní 229 druhov rýb. Elektráreň má mať inštalovaný výkon 1.285 MW.

ČTK, energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.