Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
5. decembra 2017 Efektívnosť v energetike od Energia.skTASR

L. Mikuláš: LVS upozorňuje na prevenciu proti zamŕzaniu vody v potrubí

Niektorí odberatelia pitnej vody totiž majú podľa Petranovej tendenciu ušetriť. „Najčastejšie voda zamŕza v dlhších vodovodných vetvách, na ktorých je nedostatočný odber vody. Najlepšou prevenciou proti zamŕzaniu vody je stály odber vody alebo zokruhovanie,“ vysvetlil výrobný riaditeľ LVS Tomáš Benikovský. Rozmrazovanie totiž nie je možné urobiť bez výkopu a rozpílenia potrubia, čo z neho robí nákladnú záležitosť. Navyše, zamrznuté prípojky z plastových materiálov ani nie je možné rozmraziť.

Ľuďom, ktorí sa ešte len pripravujú na výstavbu nehnuteľnosti, Benikovský odporúča, aby stavebníci dodržali potrebné krytie vodovodného potrubia. „Vždy sa ukáže, ktorí majitelia nepočúvali rady vodárov alebo nedohliadli na uloženie prípojok v odporúčanej hĺbke, a to 1,5 metra,“ povedal.

Podľa jeho slov v súvislosti so zamŕzaním nezohráva zásadnú úlohu materiál či vek prípojok. „Rozdiel je len v tom, že pri kovových prípojkách je možné na rozmrazovanie použiť elektrický prúd. Na druhej strane je to jediné pozitívum prípojky zhotovenej z kovového materiálu,“ informoval.

Stávajú sa prípady, keď pracovníci vodárenskej spoločnosti rozmrazujú vodovody pri teplotách mínus 15 či mínus 20 stupňov Celzia, obnoví sa dodávka vody a o dva-tri dni potrubia opäť zamrznú a majitelia vodárov zase volajú. „Odber zase nepostačoval na dostatočný pohyb vody. Až keď domácnosť ostane dlhší čas bez vody, vtedy si mnoho zákazníkov uvedomí, že aj keď často diskutujú o výške ceny vodného, bez vody sa funguje veľmi zle,“ uzavrel.

Copyright © TASR 2017

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.