Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
1. januára 1970 Ostatné od Energia.skTASR

Ľ. JAHNÁTEK: Ospravedlnenie rakúskej vláde za Mochovce je prejavom servilnosti

Dostavba Mochoviec bola súčasťou Stratégie energetickej bezpečnosti Slovenska do roku 2030, ktorú predchádzajúca vláda schválila ešte na jeseň 2008, pripomenul Jahnátek. Rakúska vláda sa podľa neho mala možnosť v rámci posudzovania vplyvu na životné prostredie (EIA) k tejto stratégii vyjadriť a práve kvôli jej postoju meškalo zaradenie tohto materiálu na rokovanie slovenského kabinetu viac ako rok.

Jahnátek pripomenul aj to, že vo Viedni sa uskutočnilo verejné posudzovanie projektu za účasti členov rakúskej vlády, aktivistov aj laickej verejnosti. Slovenská republika tak v prípade dostavby 3. a 4. bloku jadrovej elektrárne v Mochovciach dodržala všetky štandardné postupy v súlade s medzinárodnými dohodami. „Neadekvátna servilnosť predsedníčky vlády Ivety Radičovej pri tak strategickom projekte je prejavom slabosti, ktorá evokuje nenáležitú podriadenosť Slovenska voči Rakúskej republike,“ uzatvoril Jahnátek svoju reakciu.

Radičová sa počas nedeľného (12.9.) stretnutia s rakúskym kancelárom Wernerom Faymannom vo Viedni ospravedlnila za jednostranné rozhodnutie slovenskej vlády v otázke dostavby 3. a 4. bloku jadrovej elektrárne v Mochovciach. „Uznávam námietku – a ospravedlnila som sa za to -, že májové rozhodnutie vlády Slovenskej republiky týkajúce sa Mochoviec sa dozvedeli v Rakúskej republike z médií. A potom sa naozaj veľmi ťažko zaujíma pozitívny, konštruktívny postoj,“ vyhlásila Radičová pred novinármi.

Rakúski predstavitelia v máji kritizovali postup slovenských úradov, ktoré ukončili proces posudzovania vplyvov dostavby 3. a 4. bloku jadrovej elektrárne v Mochovciach na životné prostredie (EIA) bez toho, aby dostatočne zodpovedali otázky a rozptýlili obavy Rakúska týkajúce sa bezpečnosti. „Je to urážka voči Rakúsku a hrubo to odsudzujem,“ vyhlásil vtedy minister životného prostredia Niki Berlakovich.

Copyright © TASR 2010

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.