Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
25. februára 2014 Plyn a ropa od Energia.skTASR

Kyjev upúšťa od projektu LNG terminálu, zvažuje reexport z EÚ a plyn z bridlíc

„Som presvedčený, že nepotrebujeme LNG terminál,“ uviedol minister. „Existujú schodnejšie cesty na diverzifikáciu dodávok plynu, ako je napríklad reexport z krajín Európskej únie a produkcia plynu z bridlíc,“ dodal.

Ukrajina verí, že reexportné dodávky plynu zo Slovenska jej umožnia získať okolo 10 miliárd kubických metrov suroviny ročne, prípadne aj viac. Ďalšou možnosťou je ťažba bridlicového plynu, výraznejšie výsledky v tejto oblasti sa však dajú očakávať až v neskoršom období.

Pôvodne bol LNG terminál jedným prioritných energetických projektov Ukrajiny. Vtedajší prezident Viktor Janukovyč predložil návrh na jeho výstavbu koncom augusta 2010 a projekt výstavby predstavili koncom roka 2012.

Ruské zdroje z plynárenského priemyslu dnes zároveň oznámili, že ukrajinská plynárenská spoločnosť Naftogaz zredukovala dovoz plynu od Gazpromu zhruba o 80 %. Od 24. februára znížila dovoz na 28 miliónov m3 denne oproti pôvodnému objemu 147 miliónov m3 denne. Ako zdroje pre agentúru Reuters dodali, Naftogaz znižoval dovoz postupne už od 1. februára, dôvod svojho rozhodnutia ale neoznámil. Zástupca Gazpromu odmietol komentovať objem dovozu plynu zo strany Naftogazu, povedal však, že tranzit ruského plynu do Európy pokračuje bez problémov.

V decembri minulého roka sa prezidenti Ruska a Ukrajiny Vladimir Putin a Viktor Janukovyč dohodli na znížení ceny za rusky plyn zhruba o tretinu na 268,50 USD (195,22 eura) za 1000 m3 z približne 400 USD/1000 m3. Vyššiu sumu platila Ukrajina za dovoz ruského plynu od roku 2009. Na základe dohody sa však cena stanovuje každý štvrťrok, takže ďalší vývoj je zatiaľ neznámy.

Gazprom už počas nepokojov na Ukrajine koncom januára upozornil, že Ukrajina mu za dodávky plynu z minulého roka a prvých týždňov tohto roka dlhuje celkovo 3,3 miliardy USD. Podľa dnešného oznámenia Stavického Kyjev splatil Rusku z celkovej čiastky k 24. februáru 1,68 miliardy USD.

(1 EUR = 1,3754 USD)

Copyright © TASR 2014

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.