Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
9. decembra 2011 Plyn a ropa od Energia.skTASR

Kyjev tlačí na konzorcium na prepravu plynu s Rusmi a európskymi firmami

Bývalá sovietska republika je dodnes silne závislá od dovozu plynu z Ruska, ktorého cena však vychádza z ceny ropy. Tá sa v posledných rokoch výrazne zvýšila, čo vyvolalo protesty Kyjeva, že ceny plynu sú pre krajinu neúnosné. Moskva sa zatiaľ zdráha dohodu z roku 2009 meniť. Uviedla, že je tak ochotná urobiť vtedy, ak ruský koncern Gazprom získa podiel v spoločnosti prevádzkujúcej ukrajinské plynovodné siete, ktorým sa prepravuje ruský plyn do Európy.

S tým Ukrajina nesúhlasí, no podľa Strany regiónov jej nezostáva veľa času, pretože Rusko už uviedlo do prevádzky prvú vetvu plynovodu Severný prúd, ktorý Ukrajinu obchádza. Navyše, plánuje aj projekt Južný prúd, ktorý bude prepravovať plyn zasa do južnej Európy.

„Dnes naše plynovody môžu prepraviť 120 miliárd kubických metrov plynu ročne, no ak Rusko spustí celý Severný prúd a aj Južný prúd, budeme prepravovať už len 40 miliárd kubíkov,“ povedal predseda parlamentnej frakcie Strany regiónov Oleksander Jefremov. „Údržba siete sa tak výrazne skomplikuje. Je jasné, že už nemôžme odkladať riešenie tohto problému,“ dodal.

Ukrajinské vládne zdroje potvrdili, že Kyjev navrhol, aby konzorcium vytvoril ukrajinský Naftogaz, ruský Gazprom a európske firmy, ktoré by spoločne plynovody prevádzkovali. To by podľa analytikov ale znamenalo, že Rusko by sa fakticky mohlo dostať ku kontrole nad sieťou ukrajinských plynovodov, ak by medzi európskymi akcionármi boli firmy, ktoré sú s Gazpromom prepojené, ako je napríklad E.ON.

Gazprom by tak prevzal postupne kontrolu nad plynovodnými sieťami ďalšej krajiny, keďže minulý mesiac dokončil kontrakt na kúpu zvyšných 50 % akcií bieloruskej spoločnosti Beltransgaz. Bielorusom následne znížil cenu za dodávku plynu zhruba na tretinu toho, čo platí Ukrajina.

Informovala o tom agentúra Reuters.

Copyright © TASR 2011

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.