Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
8. októbra 2014 Plyn a ropa od Energia.skTASR

Kyjev zvažuje predbežné určenie ceny plynu z Ruska súdnou formou

Európska únia (EÚ) sa v rámci trojstranných rokovaní snaží docieliť dohodu o dodávkach ruského plynu na Ukrajinu a zabrániť tak možným problémom počas zimných mesiacov. Ruský Gazprom totiž od polovice júna Ukrajine plyn nedodáva, pričom dodávky zastavil potom, ako sa s Kyjevom nedohodol na splatení dlhu za predchádzajúce dodávky ani na nových cenách. Ruská spoločnosť stanovila výšku dlhu za dodaný plyn na 5,3 miliardy USD (4,2 miliardy eur).

Kyjev v súčasnosti čaká na rozhodnutie arbitrážneho súdu v Štokholme v súvislosti s dohodou medzi Ukrajinou a Gazpromom z roku 2009. Tá stanovila cenu za dodávky plynu pre Ukrajinu na 485 USD/1000 kubických metrov, čo je podľa Kyjeva prehnaná cena, podstatne vyššia, než je cena trhová. Do rozhodnutia súdu ale potrebuje nájsť riešenie na zimné obdobie.

„Máme pripravené dva varianty na riešenie tohto problému,“ povedal Jaceňuk. Prvým je podľa neho spoločný postup s Európskou komisiou (EK) s cieľom dosiahnuť dočasnú dohodu s Ruskom, než súd v Štokholme vynesie konečný verdikt v spore medzi Gazpromom a Naftogazom. Ak sa však takúto dohodu v rámci trojstranných rokovaní uzatvoriť nepodarí, potom sa Ukrajina podľa premiéra obráti na súd (v Štokholme), aby ten do stanovenia konečného verdiktu o spomínanom spore stanovil dočasnú cenu a podmienky dodávok zemného plynu z Ruska. Jaceňuk zároveň uviedol, že čo sa týka platieb za dodávky plynu, mohla by ich pomôcť zafinancovať Európska banka pre obnovu a rozvoj (EBRD).

(1 EUR = 1,2607 USD)

Copyright © TASR 2014

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.