Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Pavlis & Prodan - ministerstvo energetiky UA
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Pavol Pavlis a Jurij Prodan na tlačovke v Kyjeve
20. augusta 2014 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Naše sankcie Slovensko nepoškodia, znie z Kyjeva

Minister hospodárstva Pavol Pavlis rokoval v utorok v Kyjeve o  sankciách Ukrajiny voči Rusku, ktoré by mohli ohroziť dodávky energetických surovín na Slovensko, a o vyhliadkach pre vzájomnú spoluprácu v oblasti energetiky.

Jurij Prodan, ukrajinský minister energetiky a uhoľného priemyslu, ho uistil, že prijatý zákon sa nepoužije v neprospech Slovenska. Rámcový zákon sa podľa neho zameriava na fyzické osoby a firmy, ktoré ohrozujú krajinu, nehovorí však nič o plyne či rope. Rozhodnutie o uplatnení konkrétnych sankcií je v rukách Rady pre národnú bezpečnosť.

„Od momentu pozastavenia dodávok ruského plynu na Ukrajinu naša krajina potvrdila, že je spoľahlivá pre tranzit plynu do Európy. Avšak spoľahlivosť dodávok v súčasnosti úplne závisí na Gazprome,“ povedal. Zároveň varoval, že ruská spoločnosť môže kedykoľvek zastaviť dodávky s odôvodnením, že Ukrajina kradne plyn určený pre európskych odberateľov.

Prodan tiež ocenil spustenie reverzného toku cez naše územie prostredníctvom plynovodu Vojany – Užhorod, ktoré je momentálne v testovacej fáze. Dňa 2. septembra sa má oficiálne spustiť štandardná komerčná prevádzka.

Zimné šetrenie

Ukrajina verí, že po jeho plnom spustení dokáže tento rok dovozom plynu z Európskej únie v objeme asi 16 miliárd metrov kubických pokryť viac než polovicu svojich potrieb. Nájsť však musí ďalších 5 miliárd m3 na zimné obdobie. „Pripravujeme sa na náročnú zimu,“ citovala Prodana agentúra Reuters.

Pomôcť by mohla aj rozsiahla kampaň na podporu úspor plynu v domácnostiach, ktorú dnes spustilo novozaložené centrum pre manažment energetickej krízy. Podľa informácií ruskej agentúry ITAR sa kampaň financuje prostredníctvom fondu, do ktorého prispeli USA aj EÚ.

„Našou úlohou je zaistiť, aby každý ukrajinský občan vedel, že každý ušetrený meter kubický plynu a každý nepoužitý liter horúcej vody je krok smerom k energetickej nezávislosti Ukrajiny,“ uviedol podpredseda vlády Volodymyr Groysman.

Viera a solidarita

„Slovensko je krajina, ktorá veľmi promptne a rýchlo poskytla Ukrajine v rámci reverzu možnosti zásobovania plynom. Spätne očakávame solidaritu v tom, že Slovensko bude naďalej zásobované plynom z Ruskej federácie,“ zdôraznil slovenský minister. „Musím veriť pánovi ministrovi, že voči Slovensku tento sankčný zákon nebude použitý.“

Slovensko má s Gazpromom uzatvorený dlhodobý kontrakt na dodávky plynu až do roku 2029, ktorý podľa Pavlisa plánuje dodržať: „Slovensko nie je v súčasnosti pripravené otvoriť túto zmluvu, tento kontrakt je pre nás veľmi dôležitý.“

Ukrajinská privatizácia

Ministri sa tiež venovali otázke privatizácie. Ukrajinský parlament minulý týždeň schválil zákon, podľa ktorého bude mať prevádzku plynovodov a plynových zásobníkov na starosti spoločný podnik, v ktorom môžu firmy z EÚ a USA získať 49 % akcií. Väčšina však zostane v rukách štátu.

Pavlis uviedol, že ak by chceli do ukrajinských spoločností vstúpiť slovenské firmy, išlo by o ich súkromnú iniciatívu: „Štát sa v tomto určite nebude angažovať, je to vec súkromných spoločností.“

„Pánovi ministrovi som poskytol možnosť poučiť sa na našich negatívnych skúsenostiach s privatizáciou,“ doplnil minister hospodárstva.

Dodávky ropy

Ďalšou témou rozhovorov boli dodávky ropy, kde sa problémy neočakávajú. „Vzhľadom na to, že Ukrajina nemá rafinérie, nie je dôvod na to, aby boli zastavené dodávky ropy cez Ukrajinu na Slovensko,“ poznamenal Pavlis.

Zásoby ropy, ktoré má na starosti novozriadená agentúra EOSA, Slovensku vystačia na 96 dní. Okrem toho existuje alternatívna trasa pre dodávky z Chorvátska cez Maďarsko prostredníctvom ropovodu Adria. Toto prepojenie momentálne prechádza modernizáciou.

„Potrebné je technické opatrenie, keďže Adria má iba jednu rúru. Potrebujeme dobudovať veľmi rýchlo ešte druhé náhradné riešenie,“ vysvetlil minister Pavlis. Podľa spoločnosti Transpetrol by druhá rúra Adrie mala byť dokončená do konca tohto roka.

Dočasný kompromis o cene plynu

Ukrajinský minister tiež pre médiá uviedol, že Kyjev je pripravený platiť dočasnú kompromisnú cenu za ruský plyn. Gazprom však podľa Prodana nie je ochotný vyjednávať.

„Sme pripravení hovoriť o nejakom druhu rozumnej kompromisnej ceny, kým sa situácia vyrieši (na súde)… ale Gazprom sa rokovacieho procesu nezúčastňuje,“ uviedol Prodan. „Zatiaľ neexistuje žiadny kompromis zo strany Gazpromu.“

Štátny plynárenský podnik Naftogaz podal voči Gazpromu v júni žalobu na arbitrážny súd v Štokholme s cieľom zaistiť „spravodlivú a trhovú cenu“. Zatiaľ nie je jasné, kedy by mohol padnúť konečný verdikt. Šéf Naftogazu v júni uviedol, že Kyjev je pripravený platiť 326 dolárov za tisíc m3 plynu počas 18 mesiacov. Prodan však neprezradil, o akej kompromisnej cene je Ukrajina ochotná uvažovať.  

Gazprom sa k veci odmietol vyjadriť.

Energia.sk/TASR/Reuters/ITAR

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.