Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Peter Žiga - TASR
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: TASR/Marko Erd
12. októbra 2017 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

Kvôli Gabčíkovu padajú hlavy. Žiga odvolal dozornú radu MH Manažment

Minister hospodárstva Peter Žiga sa rozhodol odvolať dozornú radu firmy MH Manažment. Dôvodom je postup orgánov tejto spoločnosti pri kauze určenia odmeny pre advokátsku kanceláriu Radomíra Bžána, ktorá štátu pomohla vyhrať medzinárodný súdny spor o Vodnú elektráreň Gabčíkovo. Odvolaných členov dozornej rady majú nahradiť nominanti rezortu. Následne má dôjsť aj k výmene na postoch predstavenstva MH Manažment, hneď ako sa zmenia stanovy firmy.

„Od nového vedenia budem očakávať, že zabezpečí, aby sa v budúcnosti podobné situácie neopakovali,“ povedal šéf rezortu na dnešnej tlačovej konferencii.  

Zistenia kontroly ministerstva

Vykonaná previerka ministerstva podľa Žigu odhalila nedostatky vo verejnom obstarávaní pri hľadaní kancelárie, ktorá mala v arbitráži zastupovať štát. „Chýbal objektívny mechanizmus zadávania zákaziek na základe zmlúv o právne služby,“ zdôraznil. Za nešťastné šéf rezortu označil, že o výške odmeny sa rokovalo až po ukončení sporu. „Malo sa tak stať oveľa skôr.“

Firma MH Manažment sa v utorok (10.11.) dohodla s advokátskou kanceláriou Radomíra Bžána na znížení odmeny z pôvodných 11 % na 2,5 %, teda zo 64 miliónov eur na 17,64 miliónov eur. Ani s takouto sumou Žiga evidentne spokojný nie je. „Mala byť na úrovni 1 %, maximálne 2 % z vysúdenej sumy, čo by znamenalo úroveň zákonnej tarify,“ poznamenal na tlačovej konferencii. Za právne služby štát doteraz vyplatil Bžánovej kancelárii 4,9 miliónov eur.

Žiga stále nevylúčil možnosť, že príloha zmluvy o odmene môže byť neplatná.  „na základe názoru Advokátskej komory pracujeme s tézou, že účinnosť a platnosť zmluvného vzťahu medzi štátom a dodávateľom právnych služieb je podmienená zverejnením celého zmluvného vzťahu zákonom stanoveným spôsobom. V tejto chvíli skúmame, či zmluva bola povinne zverejnená so všetkými prílohami s ňou súvisiacimi. Je to iba téza, čakáme na výsledok právnych analýz,“ uzavrel. O právny názor bolo požiadané ministerstvo spravodlivosti a ďalšie právne kancelárie.

Opozícia chce mimoriadnu schôdzu

O kauze odmeny pre právnika Bžána by sa mala zvolať mimoriadna schôdza parlamentu. Taký je názor opozície, ktoré odvolanie vedenia MH Manažment nepovažuje za dostatočné. „Trváme na mimoriadnej schôdzi Národnej rady SR,“ uviedol poslanec za stranu SaS Karol Galek. „Vzhľadom na porovnania s inými arbitrážami, ktoré trvali podstatne dlhšie a v hre boli oveľa vyššie sumy je táto suma evidentne obrovská,“ dodal Gábor Grendel z hnutia OĽaNO.

© energia.sk

Foto: TASR/Marko Erd

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.