Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Domácnosti vykurovanie kurenie tuhe palivo drevo krb emisie
Foto: ilustračné, GettyImages
29. januára 2024 Efektívnosť v energetike od Energia.skSITA

Kvalita ovzdušia sa zhoršila, na vine je chladné počasie a vykurovanie tuhými palivami

Chladné počasie sa počas aktuálnej vykurovacej sezóny odrazilo aj na zhoršenej kvalite ovzdušia. Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) od decembra minulého roka vydal už viacero upozornení na vznik smogovej situácie, ktorú majú na svedomí hlavne lokálne kúreniská na tuhé palivá.

SHMÚ ako prevádzkovateľ smogového varovného systému v posledných dvoch mesiacoch upozorňuje na vysoké koncentrácie škodlivých prachových častíc v okolí mesta Jelšava a okrese Čadca.

Zhoršená kvalita ovzdušia

Za zhoršením kvality ovzdušia možno hľadať niekoľko 100-tisíc domácností, ktoré používajú na vykurovanie pevné palivá. Spaľovanie dreva a uhlia v individuálnom vykurovaní v domácnostiach produkuje látky znečisťujúce ovzdušie, a tým negatívne ovplyvňuje ľudské zdravie.

Domácnosti sa začali vracať od vykurovania plynom k spaľovaniu dreva a uhlia. Pre zdražovanie vývozu odpadov sa niektoré domácnosti dokonca rozhodli spaľovať aj tuhý odpad.

Spaľovanie tuhých palív

Niektoré domácnosti aj v plynofikovaných oblastiach v minulých rokoch z obáv z nedostatku dodávok a vysokých cien energií vymenili nízkoemisný zemný plyn za vykurovanie pevnými palivami. Zemný plyn má pritom pri spaľovaní podstatne menej škodlivín a neprodukujú sa takmer žiadne mikroskopické prachové častice,“ uviedol pre agentúru SITA hovorca SPP-distribúcia Milan Vanga.

Návrat od spaľovania tuhých palív späť k vykurovaniu zemným plynom má podľa neho okrem environmentálneho významu aj ekonomickú logiku.

Možnosti tranzitných trás plynu na Slovensko sú dnes oveľa širšie ako pred ruskou inváziou na Ukrajinu, čo má pozitívny vplyv na spoľahlivosť dodávok a jeho cenu, ktorá sa už na spotových trhoch priblížila k cene spred konfliktu u našich východných susedov,“ konštatoval Vanga.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.