Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
kuvajt
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Flickr.com/photos/yasinhasan (licencia Creative Commons)
13. septembra 2010 Jadrová energia od Energia.skSITA

Kuvajt vybuduje do roku 2022 štyri jadrové bloky

Kuvajt sa bude v budúcnosti spoliehať viac na atómovú energiu. V súčasnosti sa posudzuje niekoľko možností rozvoja jadrového sektora v krajine. Podľa generálneho tajomníka štátneho jadrového energetického výboru Ahmada Bišara sa plán zverejní v januári 2011.

Prvé analýzy ukázali, že výroba elektrickej energie v jadrových blokoch bude pre Kuvajt výhodnejšia než spaľovanie nafty. Platí to však iba v prípade, ak cena za barel ropy nebude nižšia ako 45 až 50 amerických dolárov, informuje Reuters.

Spotreba elektrickej energie v Kuvajte sa má medziročne zvýšiť o približne 7 %. Do roku 2030 má podľa slov Bišara vzrásť na úroveň 25 tis. MWh.

Kuvajt podpísal minulý týždeň dohodu o spolupráci v jadrovej energetike s Japonskom. Nadviaže tak na podobnú dohodu s Francúzskom z apríla 2010. Dohoda zahŕňa okrem spoločného plánovania aj technické školenia odborných pracovníkov, informuje Bloomberg.

Kto postaví jadrové reaktory v Kuvajte, nie je v tejto chvíli jasné. Hovorí sa o firmách Areva, Hitachi Nuclear Energy a Mitsubishi Heavy Industries, uvádza Bloomberg. Isté je, že Kuvajt má dostatok finančných prostriedkov pokryť všetky finančné náklady sám. Zahraniční investori sa stanú partnermi iba pre dodávku technológií. 

Kuvajt chce do roku 2020 zvýšiť kapacitu zariadení na ťažbu ropy na štyri mil. barelov denne. Rovnako bude pripravovať podmienky pre rast ťažby zemného plynu. V priebehu dvoch desaťročí sa má kapacita ťažby zemného plynu ustáliť na štyroch 4 mld. kubických metrov denne, dopĺňa Reuters.

TASR, energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.