Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
putin krmi losie mlada - TASR
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Vladimiír Putin kŕmi losie mláďa - ilustračný záber. Foto: TASR/AP Photo/Alexei Druzhinin
22. októbra 2012 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Kuriozita: Prezervatívy a detské cumlíky údajne vyradili z prevádzky prístroje na ropovode Družba

„Meracie miesta ropy na slovenskom a českom úseku Družby prestali fungovať,“ napísal ruský denník. Podľa nemenovaného pracovníka jednej spoločnosti, ktorá pôsobí ako operátor ropovodu, prístroje naraz ukazovali oveľa väčší prietok ropy bež by bolo vôbec možné.

Kvôli objasneniu situácie sa rozhodlo, že meracie prístroje sa odstavia spustia sa záložné systémy. Následne, 7. a 8. októbra, boli v základnom systéme nájdené prezervatívy a detské cumlíky. Tie najprv prekážali v práci slovenského operátora ropovodu, potom maďarského.

Hovorca maďarského operátora, spoločnosti MOL, denníku potvrdil poškodenie meracích prístrojov, ubezpečil však, že k výpadku dodávok nedošlo, stačila drobná oprava. Príčinu poruchy však neprezradil. Aj námestník riaditeľa jedného z ruských operátorov Družby, spoločnosti Golemtransněfť, sa zdržal komentára, vraj to denníku nestojí za pozornosť. Slovenský Transpetrol a ukrajinský Ukrtransnaft na otázky neodpovedali a námestník riaditeľa českej spoločnosti Mero ubezpečil, že český úsek ropovodu pracuje normálne.

Napriek tomu ruská spoločnosť Transnefť potvrdila vyradenie meracích miest v Srbsku a Maďarsku. „O všetkých poruchách sme informovaní a vieme, že súvisia s gumenými výrobkami nájdenými v rope,“ prehlásil hovorca štátnej firmy Igor Ďomin.

Podľa hovorcu sa dá len predpokladať, že problémy vznikli buď na Ukrajine alebo v Bielorusku. Prezervatívy a cumlíky boli najskôr vhodené spolu s ďalšími prísadami, ktoré majú uľahčovať prepravu ropy. Asi nešlo o náhodu, ale o súčasť pokusu o krádež ropy. V každom prípade porucha prístrojov „znemožnila zistiť, koľko ropy pretieklo“. Na Transněfť sa s pripomienkou na výskyt gumených výrobkov obrátili kolegovia z Maďarska a Slovenska; poslední menovaní údajne momentálne odmietajú podpísať dokument, ktorý potvrdzuje prevzatie ropy z Ukrajiny

Podľa zástupcu operátora ropovodu Družba v Bielorusku je technicky nemožné, aby sa do potrubia dostali cudzie predmety. Agentúre Interfax povedal, že potrubie je neustále pod tlakom a odbery vzoriek na prečerpávacích staniciach sa konajú v prísne stanovenom režime. Podľa neho sa nepretržite tiež konajú kontroly, či niekde do ropovodu páchatelia nenarobili diery. Dodávky ropy do západnej Európy vraj žiadne oneskorenie nezaznamenali a na ropovode nie sú žiadne poruchy.

ČTK, energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.