Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
30. novembra 2015 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Kurdistan má podľa súdu zaplatiť plynárenským firmám 2 mld. dolárov

Dana Gas podľa Reuters uviedla, že londýnsky rozsudok je končený, záväzný a medzinárodne vynútiteľný. Kurdská vláda ale vyhlásenie firmy označila za zavádzajúce, pretože ide podľa nej iba o čiastkový verdikt, ktorý nerieši ďalšie vznesené nároky. Kurdistan požaduje od konzorcia u viacerých súdov viac než tri miliardy dolárov na odškodnom, uviedla vláda.

Kurdistan uzavrel s konzorciom Dana Gas a ďalšou arabskou firmou Crescent Petroleum v roku 2007 dohodu o rozvoji dvoch polí zemného plynu na 25 rokov. Ku konzorciu sa neskôr pripojili rakúska petrochemická spoločnosť OMV a maďarská MOL.

Celý projekt ale čoskoro narušili spory. Konzorcium tvrdilo, že Kurdistan neplatí za dodávky plynového kondenzátu a skvapalneného plynu náležitú cenu a v roku 2013 odovzdalo prípad do Londýna. Spor vedú obidve strany aj u ďalších medzinárodných súdov.

Kurdistan uviedol, že londýnska arbitráž bude v ďalšej fáze rokovať o jeho nárokoch proti konzorciu. Dana Gas uviedla, že spolu s tým sa ale bude na budúci rok v Londýne rokovať tiež o ďalších nárokoch na odškodné. Konzorcium doteraz podľa firmy do projektu investovalo viac než 1,2 mld. dolárov.

ČTK, energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.