Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Teplo kurenie plyn ceny regulacia dotacie
Foto: ilustračné, GettyImages
23. júna 2024 Ostatné od Energia.skSITA

Ktoré zariadenie na vykurovanie je cenovo najvýhodnejšie? Plynári v tom majú jasno

Moderný kondenzačný plynový kotol je cenovo najdostupnejšie nízkoemisné riešenie vykurovania. Na základe viacerých porovnaní prevádzkových nákladov tepelných čerpadiel a plynových kondenzačných kotlov, ktoré realizovali odborníci na energetiku a nedávno aj nezávislí odborníci z akademického prostredia, to tvrdia slovenskí plynári.

Ako uviedol na konferencii Slovenského plynárenského a naftového zväzu vedúci rozvoja sieťového obchodu spoločnosti SPP – distribúcia Jerguš Vopálenský, v prípade tepelného čerpadla dosahuje reálna účinnosť premeny energie hodnotu 2,5 až 3, čo je v súlade so zisteniami akademickej obce. Avšak cena elektrickej energie na Slovensku aj v Európe je vždy približne trikrát vyššia ako cena zemného plynu, pripomenul Vopálenský.

Rozdiel v šetrení

Z toho podľa neho jasne vyplýva, že pri používaní tepelného čerpadla nie je možné v porovnaní s moderným kondenzačným plynovým kotlom na mesačných nákladoch na energie výraznejšie ušetriť.

Kúpna cena tepelného čerpadla je pritom až trikrát vyššia ako kúpna cena moderného kondenzačného plynového kotla,“ upozornil Vopálenský, ktorý sa vrátil k pomeru ceny elektriny a plynu.

Je potrebné si uvedomiť, že tento pomer, to znamená 1:3 v prospech zemného plynu, vyplýva z fundamentálneho fungovania európskych energetických búrz a bude tu s nami ešte dlhé desaťročia,“ dodal Vopálenský.

Pomer ceny elektriny a plynu

Spomínaný pomer ceny elektriny a plynu je určený trhom, keďže plyn sa používa ako zdroj elektriny pri vyvažovaní elektrických sietí a teda pomer ceny elektriny a plynu primárne vychádza z účinnosti energetickej premeny plynu na elektrinu v paroplynových elektrárňach.

Nie je teda určený administratívne, ale je závislý od fyzikálnych parametrov paroplynovej elektrárne. Preto nevidíme, že by sa v blízkej budúcnosti nevýhodnosť tepelného čerpadla voči zemnému plynu výraznejšie zmenila, ani na Slovensku, ani v Európe,“ uzavrel Vopálenský.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.