Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
vysavac Vysávače - SITA
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Ilustračná snímka: Muž kráča popri regáloch s vysávačmi. Foto: (c) SITA/AP Photo/Gero Breloer.
1. septembra 2011 Ostatné od Energia.skSITA

Kto vysáva v Európskej komisii?

Európska komisia prišla v týchto dňoch s novým nápadom: V budúcnosti by domáce vysávače mali mať obmedzený príkon. Konkrétne by sa od istého obdobia nemali v obchodoch predávať prístroje s väčším príkonom ako 1.000 W. Podľa informácií predajcov elektroniky sú dnes najobľúbenejšie 1.700 W modely a to nie pre ich spotrebu energie, ale pre vyšší komfort vysávajúceho a lepší výsledok na koberci.

Šetriť treba s rozumom

Na myšlienke šetriť energiu nie je nič zlé. Na druhej strane sa v ostatných rokoch čoraz častejšie osvedčuje tvrdenie, že šetrenie má zmysel iba vtedy, ak sa šetrí s rozumom. „S rozumom“ intuitívne znamená, že znižovanie spotreby množstva energie na vykonanie jednotky práce nesprevádza príliš veľká paleta negatívnych externalít.

Príklad úspornej žiarivky

Spomedzi radov domácich spotrebičov, o ktoré sa zaujíma Európska komisia, ani o jednom nemožno povedať, že ak by bol energeticky úspornejší, bol by súčasne lacnejší. Navyše ani jeden neznamená krok k vyššiemu používateľskému komfortu.

Klasickým príkladom a symbolom energetickej efektívnosti sa, vďaka Európskej komisii, stala úsporná žiarivka. Aj keď výrobcovia už prešli veľký kus cesty a dnes ponúkajú neporovnateľne kvalitnejšie produkty než pred niekoľkými rokmi, stále platia štyri veci:

  • pokiaľ nevystihnete akciu v obchodnom reťazci, žiarivka je niekoľkonásobne drahšia ako klasická žiarovka,
  • ak potrebujete zažínať a zhasínať svetlo podľa potreby aspoň 2 – 3 krát za deň, životnosť žiarivky v praxi stále nedosahuje hodnotu napísanú na obale,
  • „lacné“ svetlo nie veľmi príjemné na oči, česť zopár výnimkám,
  • a v neposlednom rade, ak sa vám žiarivku podarí rozbiť, pre únik ortuti čelíte oveľa väčšiemu zdravotnému riziku ako len porazeniu sa na črepinách.

Ak i napriek vyššie spomenutým nedostatkom vymeníte vo všetkých svojich svietidlách žiarovky za žiarivky, môžete dosiahnuť pozorovateľnú úsporu na príkone. Pre ilustráciu, ak máte doma 6 miestností a v každej v priemere dve svietidlá so 75 W žiarovkami, ich výmenou znížite pôvodný celkový príkon z cca 900 W na 210 W, čo sa pri bežnom používaní osvetlenia v domácnosti prejaví 15 – 20 eurami vo forme ročnej úspory na účtoch za elektrinu (po započítaní vyššej ceny žiariviek samozrejme).

Hodiny vysávania?

Brusel tvrdí, že drahšie energie spotrebiteľov nevychovávajú tým želaným smerom. Preto do bojov na fronte energetickej efektívnosti príde po žiarivkách i armáda nových vysávačov. Pri realistickom očakávaní, že energeticky efektívnejšie modely budú drahšie než tie súčasné, na otázku o návratnosti investície sa nedá odpovedať inak ako protiotázkou: Majúc na pamäti štatistiku žiariviek, koľko hodín denne by musela domácnosť vysávať, aby sa jej nový typ vysávača ekonomicky vyplatil?

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.