You are using an outdated browser, you may experiece issues. Please upgrade your browser to improve your experience.
Dušan Randuska (MET Slovakia) - energia.sk
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Dušan Randuška (MET Slovakia) - Foto: energia.sk
24. novembra 2016 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Kto platí za plyn najviac a kde sa dá ušetriť?

V krajinách Európskej únie najväčší objem zemného plynu spotrebujú domácnosti – až 44 %, potom nasleduje priemysel (33 %) a služby (20 %). Zatiaľ čo domácnosti majú spotrebu volatilnú, ale vyrovnanú na časovej osi, spotreba plynu v priemysle klesá od roku 2000 oproti rastúcej spotrebe v službách.

V priemyselnej výrobe sa najviac zemného plynu na Slovensku spotrebuje pri výrobe ropných výrobkov, chemikálií a produkcii a spracovaní kovov. Druhú polovicu najväčších spotrebiteľov tvorí výroba ostatných nekovových výrobkov (sklo, keramika, obkladačky, cement a pod.), výroba potravín a motorových vozidiel. K energeticky najmenej náročným patrí pôdohospodárstvo a textilná výroba.

Ako príklad energeticky náročného priemyslu uvádzame hliníkovú zlievareň, kde „Elektrická energia tvorí až 11 % z celkových nepriamych nákladov, plyn 9 %.” Aktuálne čísla za rok 2016 potvrdil Ivan Rusko, Managing Director ALCAST – Aluminium Foundry, s.r.o. V oceliarňach a zlievarňach sa podiel na nákladoch šplhá až do 30 percent.

Európska recesia, ktorá spomalila rast priemyslu a pokles cien pre veľkých odberateľov, znížila spotrebu. V segmente malých a stredných firiem však ceny klesali menej a v kombinácii s rastúcimi číslami turistického ruchu a služieb takto medziročné náklady mierne narástli.

„Náklady na energie vo všeobecnosti tvoria v ubytovacích a stravovacích zariadeniach výraznú časť prevádzkových nákladov. Na výšku nákladov vplýva množstvo faktorov, ako napríklad veľkosť prevádzky, rozsah poskytovaných služieb – wellness, bazén a podobne, ale aj umiestnenie prevádzky či už sa nachádza v horskom alebo inom prostredí. Náklady na energie sa často pohybujú aj na úrovni 15-20 % z prevádzkových nákladov,“ uvádza Marek Harbuľák generálny sekretár Zväzu hotelov a reštaurácií SR.

Slovenský trh je nasýtený, takmer pokojný, ako potvrdil Radoslav Igaz, hovorca Úradu pre reguláciu sieťových odvetví. „Úroveň zmeny dodávateľa plynu v malých a stredných podnikoch má klesajúci trend. Stále menej zákazníkov mení v medziročnom porovnaní svojho dodávateľa plynu.“

Z iného uhla sa však na to pozerá Dušan Randuška, generálny riaditeľ MET Slovakia: „V niektorých prípadoch sa tým zákazníci oberajú o možnosť implementácie inovatívnych cenových produktov osvedčených na iných trhoch v zahraničí.“ Preto odporúča všetkým odberateľom dať si vyhotoviť ponuku na dodávku plynu raz za rok, alebo v dvojročnom cykle.

Takže, najlepšie ušetria na plyne tí, ktorí sa na jeho cenu budú stále pýtať dodávateľov plynu.

Zdroj: MET Slovakia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.