Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
The Roof Of The House Is On Fire. The Residential Building Burn,
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Big Stock Photo
27. septembra 2023 Ostatné od Informačný servisSITA

Kryje poistenie nehnuteľnosti aj požiar plynového kotla?

Ak patríte medzi tých, ktorí vlastnia plynový kotol, určite viete, aké má toto zariadenie výhody. Preto nie je prekvapením, že sa využíva v mnohých slovenských domácnostiach. Treba však brať do úvahy, že má jednu veľkú nevýhodu a tou je, že môže skratovať, čoho následkom vznikne požiar. Aké škody na dome či byte takýto požiar napácha záleží od toho, ako rýchlo bude uhasený. Na mieste je preto otázka, či takto vzniknuté poškodenia môže zaplatiť poisťovňa.

Poistenie majetku kryje aj riziko požiaru, má to však svoje pravidlá

Z poistenia nehnuteľnosti a domácnosti sú kryté aj škody, ku ktorým prišlo následkom požiaru od skratovaného plynového kotla. O tom, či vám poisťovňa uzná poistnú udalosť, však rozhoduje príčina požiaru. Poistenie bytu, domu aj domácnosti slúži na krytie nečakaných a nepredvídateľných škôd. Ak sa o váš plynový kotol staráte, teda zabezpečujete mu pravidelnú údržbu a kontroly, a aj napriek tomu príde k skratu a následnému požiaru, poisťovňa vám vzniknuté poškodenia preplatí.

Tí, ktorí pravidelné revízie plynového kotla zanedbávajú, by sa mali mať na pozore. Poisťovňa môže v takomto prípade poistné plnenie znížiť alebo úplne zamietnuť. V neposlednom rade je treba myslieť na to, že neudržiavaný kotol predstavuje veľké nebezpečenstvo. Moderné plynové vykurovacie zariadenia sú síce nastavené tak, aby pri akejkoľvek chybe prestali pracovať a minimalizovali tak riziko výbuchu či inej škody, vždy je však lepšie mať istotu. To znamená, nezanedbať pravidelnú údržbu plynového kotla a mať vhodné poistenie domácnosti a nehnuteľnosti.

Poistenie nehnuteľnosti môže pomôcť aj pri škode na cudzom majetku

Stávajú sa aj situácie, keď v dome či byte vznikne požiar a rozšíri sa aj na susedné nehnuteľnosti. Pre takéto prípady je určené poistenie zodpovednosti z vlastníctva nehnuteľnosti, ktoré je možné uzatvoriť v rámci poistenia domu alebo bytu. Táto poistka kryje škody, ku ktorým prišlo v súvislosti s poistenou nehnuteľnosťou, teda aj požiar rozšírený na okolo stojace domy, autá či iný majetok.

Ako vidíte, poistenie majetku vám môže pomôcť aj v prípade, keď skratuje plynový kotol u vás doma a spôsobí väčší či menší požiar. Je však dôležité nezanedbať pravidelné kontroly a údržbu tohto zariadenia. Preto určite nenechajte nič na náhodu a pre váš dom či byt a tiež aj domácnosť zabezpečte kvalitné poistenie.

Informačný servis

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.