Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
4. marca 2014 Plyn a ropa od Energia.skTASR

Kríza na Ukrajine znižuje atraktivitu SR ako tranzitnej trasy

Ak situácia na Ukrajine prerastie do vojnového konfliktu alebo Rusko zastaví dodávky na jej územie, Slovensko podľa Marčana príde o dodávky plynu z tohto smeru. „Do istej miery výpadok vieme nahradiť zo zásobníkov, časť z dovozu z Českej republiky. Výhľadovo to však znižuje atraktivitu využívania SR ako tranzitnej trasy pre energetické komodity, keďže takmer na mesiac presne po piatich rokoch od plynovej krízy v roku 2009 hrozí výpadok tranzitu cez SR,“ zhodnotil analytik.

Momentálny stav u nášho východného suseda podľa neho nahráva do karát alternatívnym trasám, ako sú fungujúci Nord stream a pripravovaný South stream, v ktorých má podiel a zároveň ekonomický záujem aj ruský plynárenský koncern Gazprom.

Rusko údajne uvažuje o tom, že pre pretrvávajúce nedoplatky Ukrajiny za dodávky plynu zruší zľavu, na ktorej sa obe krajiny dohodli v decembri minulého roka. Zníženie ceny za plyn približne o tretinu bolo súčasťou finančnej podpory Ruska pre Ukrajinu po tom, čo ukrajinská vláda odmietla podpísať očakávanú asociačnú dohodu s Európskou úniou, čo na Ukrajine vyvolalo vlnu krvavých protestov a odvolanie Viktora Janukovyča z postu prezidenta.

Gazprom v sobotu (1. 3.) uviedol, že Ukrajina mu za dodávky momentálne dlhuje okolo 1,55 miliardy USD (1,12 miliardy eur). Krajina počas februára prudko znížila odber plynu z Ruska, čo analytici označili za chybu. Ak by Rusi ceny plynu pre Ukrajinu opäť zvýšili, neskôr bude musieť zásoby dopĺňať za omnoho horších finančných podmienok.

Copyright © TASR 2014

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.