Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
27. septembra 2017 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

Křetínský vrátil SES Tlmače do čiernych čísel

Spoločnosť Slovenské energetické strojárne (SES) Tlmače mala vlani za sebou úspešný rok. V roku 2016 dosiahla čistý zisk vyše 5,63 miliónov eur po zdanení.  Rok predtým pritom skupina uzavrela v strate 1,2 milióna eur. Vlaňajšie tržby však spadli na 29,3 miliónov eur, kým v roku 2015 presiahli 100 miliónov eur. Vedenie firmy sa rozhodlo, že 10 percent z dosiahnutého zisku presunie do rezervného fondu, zvyšok poputuje do nerozdelených ziskov z minulosti

Zmena akcionára

Od marca 2016 majú SES Tlmače nového väčšinového vlastníka. Takmer 90 % akcií dnes kontroluje EP Industries (EPI), ktorá patrí pod holding EPH Daniela Křetínského. Zvyšok vlastní cyperská schránka Segfield Investments Limited. Český podnikateľ však už v roku 2012 zaradil do svojho portfólia SES Energy, bývalú dcéru tlmačských strojární, ktorá sa zameriava na montážne činnosti.

Spoločnosť, ktorá sa primárne zameriava na dodávku kotlov pre elektrárne a teplárne, nebola v ostatných rokoch v dobrej hospodárskej kondícii. Zmena štruktúry akcionárov priniesla optimalizačné opatrenia. Nový majiteľ sa pritom nevyhol prepúšťaniu, počet zamestnancov poklesol o takmer 20 %. Kým predvlani SES zamestnávali 902 pracovníkov, koncom vlaňajška len 731.

SES Tlmače sú takmer výlučne zamerané na zahraničné trhy. V minulom roku predstavoval vývoz takmer 85 % z celkových tržieb podniku. V meniacom sa energetickom sektore majú podniky s týmto zameraním problémy presadiť sa. Zákaziek v domácom prostredí ubúda, nový biznis je potrebné hľadať vonku.

Kuba aj Turecko

Gigantickou je nedávna zákazka na Kube, za ktorú silno loboval aj kabinet Roberta Fica. Týka sa modernizácie bloku tepelnej elektrárne Mariel blízko Havany. Hodnota kontraktu sa vyčíslila na 100 miliónov eur. Modernizácia kotla, turbíny, generátora a elektrozariadení sa má ukončiť v auguste 2019.

Kľúčovým trhom pre SES je v posledných rokoch najmä Turecko. V roku 2009 podpísala kontrakt na dodávku a sprevádzkovanie dvoch kotlov v elektrárni Bolu Göynük v hodnote 80 miliónov eur, ktoré sa už odovzdali do prevádzky. K nedávno ukončeným zákazkám patrí aj kotol pre tepelnú elektráreň Šoštanj v Slovinsku, ktorý prešiel transformáciou z teplovodného na parný.

Každý projekt ale nekončí úspechom. Dôkazom je nevydarená zákazka v Čiernej Hore, na ktorej mala SES Tlmače spolupracovať so Škodou Praha zo Skupiny ČEZ. Výstavba uhoľnej elektrárne Plevlja II sa však uskutoční bez účasti SES. Dôvodom je strata finančných garancií zo strany štátnych exportných bánk.

© energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.