Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
EP Produzione- EPH
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: EPH
23. marca 2017 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

Křetínského tím posilnil bývalý šéf Slovenských elektrární

Energetický a průmyslový holding (EPH) získal novú posilu. Na pozíciu Business Development Director nastúpil taliansky manažér Marco Arcelli, ktorý pôsobí v energetike viac než dve dekády. Na starosti bude mať rozvojové projekty EPH. Zodpovedný bude taktiež za vybrané akvizície, predovšetkým v južnej Európe. Pre náš portál to uviedol hovorca EPH Daniel Častvaj.

Do čela Slovenských elektrární nastúpil v v apríli 2006, keď Enel získal 66 % akcií spoločnosti. Bol tak prvým Talianom, ktorý šéfoval najväčšiemu výrobcovi elektriny na Slovensku, no jeho éra netrvala dlho. Už v novembri 2006 bol za nového generálneho riaditeľa menovaný Paolo Ruzzini, ktorý ním ostal až do mája 2014. Arcelli potom istý čas pôsobil aj v predstavenstve spoločnosti.

Do Arcelliho kompetencie v EPH bude patriť budovanie európskeho portfólia obnoviteľných zdrojov energie. Jeho základ by mala tvoriť pôvodne uhoľná elektráreň Lynemouth vo Veľkej Británii s inštalovaným výkonom 400 MW, ktorú čaká v treťom kvartáli tohto roka zmena palivovej základe na biomasu. 

Marco Arcelli sa zároveň stane členom predstavenstva EP Produzione, ktorá zastrešuje aktivity EPH v Taliansku. Český holding na Apeninskom polostrove  prevádzkuje napríklad päť elektrárni na plyn a jednu uhoľnú elektráreň.

Marco Arcelli sa okrem toho venuje aj písaniu beletrie. V roku 2007 sa v slovenskom preklade dostala na pulty kníhkupectiev kniha „Ostrov, ktorý nebol„. Vyšla v edícii vydavateľstva Kalligram.

Slovensko a EPH

Holding Daniela Kretínského je dnes jedným z kľúčových hráčov v slovenskej energetike. V minulom roku vstúpil do Slovenských elektrární, spolu s Enelom kontroluje 66 % akcií prostredníctvom spoločnosti Slovak Power Holding BV.

Pod Tatrami sa však EPH udomácnil už dávnejšie. Prostredníctvom akcií v SPP Infrastructure pôsobí v preprave (Eustream), distribúcii (SPP-distribúcia) i skladovaní plynu (Nafta, Pozagas). Akcionárom je  tiež Stredoslovenskej energetike a vlastní dve fotovoltické elektrárne pri Strážskom.

Holding momentálne prechádza reštrukturalizáciou. Koncom minulého roka  ohlásil Patrik Tkáč a menší akcionári spojení so skupinou J&T, že ich podiel odkúpi Křetínský, ktorý sa stane  EPH suverénom. Tiež do kľúčovej dcéry,  EP Infrastructure, vstúpil austrálsky fond Macquarie.

© energia.sk

Foto: EPH

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.