Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
15. marca 2016 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Krajiny V4 požiadali Európsku komisiu, aby preverila projekt Nord Stream 2

„Je to opäť vyjadrenie kritického vzťahu k projektu Nord Stream 2, ktorý znamená zdvojnásobenie kapacity prepravovaného plynu do Európy z Ruska,“ prehlásil Zaorálek. „Opakujeme tam svoje výhrady a požadujeme, aby sa preskúmalo, do akej miery je projekt v súlade s budovaním európskej energetickej únie,“ dodal.

Vlani v decembri adresovali premiéri Poľska, Česka, Maďarska a Slovenska predsedovi Európskej rady Donaldovi Tuskovi list,  ktorom poukazujú na to, že ak Brusel považuje energetickú úniu za jednu z svojich priorít, mal by zabezpečiť, aby jej princípom zodpovedali všetky chystané projekty.

V novembri protestovali proti projektu Nord Stream 2 krajiny východnej časti EÚ vrátane Slovenska, Poľska, Maďarska, Rumunska, Litvy, Lotyšska a Estónska. Nevôľu na východe Európy vyvolal už prvý plynovod Nord Stream, ktorý v roku 2011 začal privádzať do Nemecka ruský plyn podmorskou cestou a obišiel tak územie Poľska, Bieloruska a Ukrajiny.

Ak sa projekt Nord Stream 2 zrealizuje, kapacita súčasného plynovodu Nord Stream, ktorý už prepravuje plyn z Ruska do Nemecka po dne Baltského mora, sa zdvojnásobí na 110 miliárd kubických metrov ročne. Na projekte sa v septembri minulého roka dohodla ruská plynárenská spoločnosť Gazprom s nemeckými firmami E.ON a BASF/Wintershall, francúzskou ENGIE, rakúskou OMV a britsko-holandskou spoločnosťou Royal Dutch Shell.

Podľa kritikov by projekt výrazne ovplyvnil situáciu na poli energetickej bezpečnosti. Zvýšil by totiž závislosť Európy na ruskom plyne a zároveň by mohol mať negatívne dôsledky na vzťahy s Ukrajinou.

Taktiež európsky komisár pre energetiku Maroš Šefčovič vlani v novembri vyhlásil, že projekt vyvoláva veľa otáznikov. Spomenul vtedy, že existujúca kapacita na prepravu plynu z Ruska do Európy sa využíva len z 50 %. Upozorňoval tiež na dopad na tranzit plynu cez Ukrajinu, ktorý je údajne strategickou prioritou pre EÚ

ČTK, energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.