Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Obnovitelné zdroje energie oze
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: ilustračné, GettyImages
18. mája 2023 Obnoviteľné zdroje OZE od Energia.skSITA

Krajiny strednej a východnej Európy majú nízke ambície v oblasti OZE

Krajiny strednej a východnej Európy majú podľa analýzy nízke ambície v oblasti rozvoja obnoviteľných zdrojov energií (OZE). Vyplýva to z analýzy nezávislého think tanku Ember.

Podľa analýzy môžu krajiny strednej a východnej Európy prostredníctvom veternej a slnečnej energie zvýšiť svoju energetickú bezpečnosť a znížiť ceny energií naprieč regiónom až o 29 %. Vyžaduje to však vyššie ambície všetkých krajín regiónu a aktívnejší prístup zo strany politikov a relevantných inštitúcií.

Slovensko len diskutuje

Kým krajiny západnej Európy ako Portugalsko, Holandsko či Dánsko plánujú dosiahnuť do roku 2030 až 80 percentný podiel OZE na domácej spotrebe elektriny, na Slovensku stále diskutujeme o tom, či by nám vlastne nestačilo aj tých 20 %.

Nie sme však jedinou krajinou, ktorá za priemerom EÚ zaostáva, problematický je takmer celý región strednej a východnej Európy. Nízkymi ambíciami nášho regiónu však sabotujeme dekarbonizačné plány celej Európskej únie,“ uviedol riaditeľ Slovenskej asociácie fotovoltického priemyslu a OZE (SAPI) Ján Karaba. SAPI s Ember spolupracovala na príprave analýzy.

Elektrina z OZE

Z obnoviteľných zdrojov pochádza v súčasnosti približne 20 % všetkej vyrobenej elektriny v regióne. Podľa analýzy má však celý región strednej a východnej Európy potenciál navýšiť svoje kapacity OZE do roku 2030 až o 200 gigawattov, čo by predstavovalo až šesťnásobný nárast oproti súčasnému stavu.

Ak by pribudlo dodatočných 200 gigawattov, o ktorých hovorí analýza organizácie Ember, podiel OZE by mohol stúpnuť až na 63 %, čo by pocítili aj domáci odberatelia, keďže dokument hovorí o poklese cien elektriny naprieč regiónom až o 29 %. To by znamenalo výrazne nižšie náklady na elektrinu pre domácnosti, firmy či sociálne zariadenia,“ zdôraznil Karaba.

Posilnenie prenosových a distribučných sústav

K naplneniu vyšších ambícií v oblasti OZE bude podľa asociácie potrebné výrazné posilnenie prenosových a distribučných sústav a to tak na národnej, ako na medzinárodnej úrovni.

Neoddeliteľnou súčasťou rozvoja OZE na Slovensku sú domnienky o nedostatočnej kapacite sústav. Masívna reštrukturalizácia energetického mixu si bude vyžadovať prispôsobenie sústav novej podobe trhu. V rozpočte EÚ je pre tento účel vyhradených rádovo niekoľko miliárd eur a s časťou týchto prostriedkov môže počítať aj Slovensko, za predpokladu, že jasne stanovíme náš zámer prispôsobiť sústavy rozvoju OZE,“ uzavrel Karaba.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.