Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
2. augusta 2015 Plyn a ropa od Energia.skTASR

Krajiny OPEC zvýšili v júli produkciu ropy nad 32 miliónov barelov denne

Podľa Reuters dosiahla produkcia zo strany ropného kartelu v júli 32,01 milióna barelov denne (1 barel = 159 litrov). V júni zaznamenala úroveň 31,87 milióna barelov/deň. Ak júlová hodnota nebude revidovaná, bude to najvyšší mesačný objem produkcie od roku 2008.

Takýto vývoj predpovedá pokračovanie nízkych cien ropy, keďže analytici nepredpokladajú, že krajiny ropného kartelu budú ochotné svoj postoj v súvislosti s podielom na trhu zmeniť. To dal najavo aj šéf kartelu Abdulláh al-Badrí, ktorý počas návštevy Moskvy tento týždeň uviedol, že zníženie produkcie sa neočakáva a ako dodal, trh bude schopný absorbovať aj zvýšené dodávky ropy z Iránu. S tými sa počíta v dôsledku uzatvorenia dohody Teheránu so západnými mocnosťami o jeho jadrovom programe.

Už teraz je pritom na svetovom ropnom trhu výrazný nadbytok suroviny. Dopyt po rope totiž príliš nerastie, aj keď krajiny OPEC dúfajú, že k tomu dôjde v 2. polroku tohto roka a následne v roku 2016.

Podľa niektorých analytikov by sa ale ceny ropy mohli postupne stabilizovať. Očakávajú totiž, že taktika krajín OPEC udržať si podiel na trhu a znižovať tak ceny suroviny nakoniec donúti producentov mimo ropného kartelu vlastnú produkciu obmedziť. „Predpokladáme, že ceny ropy sa v najbližšej budúcnosti stabilizujú. Sme presvedčení, že stratégia OPEC prinesie svoje ovocie a produkcia krajín mimo organizácie sa začne spomaľovať,“ povedal Eugen Weinberg z nemeckej Commerzbanky.

Copyright © TASR 2015

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.