Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
9. januára 2014 Ostatné od Energia.skSITA

Krajiny EÚ schválili pravidlá pre stiahnutie emisných kvót z trhu

Opatrenia, ktoré v decembri prijal Európsky parlament, majú podporiť ceny povoleniek, kvôli ktorých rekordne nízkej úrovni sa prepadá európsky systém obchodovania s emisiami (ETS ).

Schválené pravidlá stanovujú spôsob a načasovanie odkladov dlho dopredu naplánovaných aukcií stámiliónov nových emisných kvót oxidu uhličitého z elektrární a priemyselných podnikov v EÚ. V tomto roku sa má odložiť predaj až 400 miliónov kvót, presné číslo bude závisieť od dátumu skutočného spustenia nových pravidiel.

Odklady rozdeľovania nových kvót majú zvýšiť ich ceny a zdražením emisií znova motivovať firmy k investíciám do úspor energie. Elektrárne by zase mali nájsť motiváciu k investíciám do rozvoja nízkouhlíkových prevádzok. Od začiatku finančnej a ekonomickej krízy pred viac ako piatimi rokmi ceny povoleniek prudko klesajú a vlani v apríli cena kvóty na tonu CO2 spadla na rekordné minimum 2,46 eura. Za celý minulý rok priemerná cena klesla o 40 percent na 4,5 eura a nadviazala na predvlaňajší prepad o 50 percent.

Európska komisárka zodpovedná za problematiku zmeny klímy Connie Hedegaard v reakcii na rozhodnutie o stiahnutí kvót pripomenula, že hoci tento krok stabilizuje trh na najbližšie roky, je potrebné sa zamerať aj na riešenie štrukturálnych problémov.

Ešte v januári predstaví Európska komisia rámec pre klimatickú a energetickú politiku do roku 2030. Okolo návrhu sa už lobuje. Nemecko, Francúzsko, Taliansko a Veľká Británia volajú po záväzku 40 %-ného zníženia emisií proti hodnotám z roku 1990. Iné krajiny, napríklad Poľsko, ale presadzujú nižšie záväzky. Terajšie pravidlá počítajú so znížením o 20 % v roku 2020 s tým, že najmenej 20 % energie pôjde z obnoviteľných zdrojov.

Experti pri súčasných cenách považujú európsky trh emisných kvót z hľadiska znižovania emisií skleníkových plynov za bezvýznamný. Minimálna úroveň, ktorá núti výrobcov k znižovaniu emisií, sa podľa agentúry Reuters odhaduje na 20 eur za tonu.

Systém obchodu s kvótami zaviedla Európska únia v roku 2005. Vtedy sa medzi členské krajiny rozdelili emisné kvóty na vypúšťanie uhlíkových emisií, po ktorých prekročení sa musia kupovať povolenky. Ekonomická kríza však znížila produkciu a tým aj emisie, takže kvót je na trhu nadbytok a ceny padajú.

Včerajšie rozhodnutie znamená odklad predaja kvót v rokoch 2014 až 2016. Na trh sa ale vrátia v rokoch 2019 a 2020 tak, aby bol dodržaný stanovený počet kvót, ktoré majú byť vydané do roku 2020.

Zdroj: ČTK, energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.