Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
27. februára 2017 Elektrina a elektrická energia od Energia.skTASR

Krajiny EÚ poskytli prvé reakcie na balík zákonov „Čistá energia pre všetkých“

Ministri zastupujúci členské krajiny poskytli maltskému predsedníctvu v EÚ a eurokomisárovi pre energiu a klímu Miguelovi Ariasovi Caňetemu prvé reakcie na rozsiahly legislatívny balík, ktorý exekutíva EÚ predstavila koncom roka 2016. Minister Mizzi pripomenul, že ide o balík návrhov, ktorý má tri hlavné ciele: dostať do popredia záujmu energetickú účinnosť, urobiť z EÚ celosvetového lídra v oblasti obnoviteľných zdrojov energie a zabezpečiť spravodlivé riešenia pre spotrebiteľov.

Legislatívny balík obsahuje návrhy na zmenu podoby trhu s elektrinou, zlepšenie energetickej účinnosti, bezpečnosť dodávok energie, dôraz na obnoviteľné zdroje energie a implementáciu stratégie energetickej únie, čo v konečnom dôsledku má transformovať EÚ na nízkouhlíkové hospodárstvo už do roku 2030.

Mizzi pred novinármi skonštatoval, že ministri ocenili význam právnych predpisov eurokomisie, zdôraznili potrebu pokročiť pri implementácii týchto návrhov, zároveň však upozornili na konkrétne dosahy navrhovaných zákonov pre ich domovské krajiny a žiadali „do hĺbky“ preskúmať návrhy EK.

Rada ministrov sa dnes oboznámila aj s nedávnou správou EK o stave energetickej únie, pričom ministri ocenili už dosiahnutý pokrok z hľadiska zníženia spotreby energie a aj správu, že EÚ je na dobrej ceste k dosiahnutiu cieľov v oblasti energetickej účinnosti do roku 2020.

Na program ministerských rokovaní sa dostala aj problematika bezpečnosti dodávok zemného plynu a označovania energetickej účinnosti spotrebičov (ekodizajn), o ktorých už Rada rokuje s Európskym parlamentom a je snaha dospieť k politickej dohode ešte počas maltského predsedníctva. Viacero otázok smerovalo aj k plánovanému plynovodu Nord Stream 2, proti ktorého výstavbe má výhrady viacero členských štátov EÚ, vrátane Slovenska.

Copyright © TASR 2017

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.