Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Drevo - SITA
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Ilustračná snímka: Drevná biomasa
8. júla 2011 Obnoviteľné zdroje OZE od Energia.skSITA

Kotolňu na biomasu v Prešove čaká skúšobná prevádzka

Nová biomasová kotolňa v Prešove sa v októbri uvedie do skúšobnej prevádzky. Včera (7.7.) o tom informoval Paul Minarik, člen predstavenstva spoločnosti, ktorá je výrobcom a dodávateľom tepla a teplej úžitkovej vody v Prešove. Vo štvrtok sa začala inštalácia technologických prvkov vrátane kotla. Minarik pripomenul, že ide o overenú technológiu, ktorá sa využíva na výrobu tepla aj v Rakúsku či Nemecku.

„V podstate by prvé teplo z tejto kotolne malo byť k dispozícii už v októbri. Počet bytov, ktoré sú dnes pripojené na tomto okruhu je zhruba 2.700, postupne rozširujeme tento okruh, takže to bude v tomto roku vyše 3.000 bytov na Sekčove,“ konštatoval Minarik.

Náklady na prvú etapu predstavujú zhruba tri milióny eur. V druhej etape, ktorá sa bude realizovať v budúcom roku, budú potrebné ďalšie investície na rekonštrukciu piatich kotolní na výmenníkové stanice. Po ukončení oboch etáp by teplo z tejto kotolne malo prúdiť do približne 6.800 bytov na Sekčove.

Plánovaný predaj po ukončení oboch etáp predstavuje 40.000 MWh ročne, pričom na ich výrobu by sa malo spotrebovať asi 72.000 priestorových metrov drevnej štiepky. Predpokladá sa, že zavedením tejto technológie a po ukončení oboch etáp sa ročne ušetrí približne 5 miliónov kubických metrov plynu, čo predstavuje úsporu asi 9.500 ton skleníkových plynov.

Prvú kotolňu na báze spaľovania drevnej štiepky na Jazdeckej ulici v Prešove uviedli do prevádzky na jar 2009. Investičné náklady predstavovali viac ako 3 milióny eur. Teplo z nej dodávajú do 9.200 bytov, 11 školských zariadení, pre obchodné centrá a nebytové priestory.

TASR, energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.