Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Slama
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Slama. Foto: Flickr.com / timsackton (licencia Creative Commons)
13. februára 2011 Obnoviteľné zdroje OZE od Energia.skTASR

Kotolne na biomasu pribúdajú, tá najnovšia v Detve spaľuje slamu

Kotolne na alternatívne palivá, ktoré v uplynulých dvoch – troch rokoch vybudovali vo viacerých mestách i obciach v banskobystrickom kraji, si prevádzkovatelia i odberatelia tepla pochvaľujú. Okrem ekologického prínosu sú pre konečných odberateľov dôležité najmä ceny tepla, ktoré sa väčšinou mierne znížili, alebo ostali vyrovnané.

Po Hriňovej, Hnúšti či Revúcej funguje od jesene minulého roku kotolňa s alternatívnym zdrojom vykurovania aj v Detve. „Vybudovať takúto kotolňu sa jednoznačne oplatilo. Variabilná zložka cena tepla išla výrazne dole,“ povedal TASR Stanislav Šichta, konateľ spoločnosti, ktorá kotolňu prevádzkuje. „Ak by sme vykurovali len plynom, cena by bola asi o šesť percent vyššia,“ dodal.

Asi polovica vyrobeného tepla sa v novej detvianskej kotolni vyrába z plynu, druhá časť z obnoviteľných zdrojov. „Asi 30 % je to slama a 20 % tvoria odpady z neďalekej bioplynovej stanice,“ uviedol zástupca prevádzkovateľa. Doposiaľ jediným problémom boli len vlaňajšie malé zásoby slamy, spôsobené menšou úrodou obilia a tiež jej vysoká vlhkosť po výdatných dažďoch.

Centrálny tepelný zdroj spotrebuje za sezónu tri až tri a pol tisíca ton slamy. Nakupuje sa od výrobcu v Detve, no skupujú ju aj od okolitých menších fariem a poľnohospodárskych spoločností.

Kotolňa vykuruje takmer celé detvianske sídlisko a ohrieva vodu pre jeho 3.500 obyvateľov. Napojené sú aj viaceré firmy a úrady. Cena tepla za gigajoul je na tento rok stanovená na 23,17 eura s DPH.

„Teraz máme deväť megawattov inštalovaného výkonu plus jeden megawatt z bioplynovej stanice. Spolu s pripravovaným druhým slamovým kotlom bude mať centrálny tepelný zdroj výkon pätnásť megawattov, čo je už takmer celá potreba mesta Detva,“ povedal Šichta.

Spolu s výstavbou novej kotolne sa v Detve pracovalo aj na rekonštrukcii starých tepelných rozvodov. Obnova bude aj naďalej pokračovať. Ešte v roku 2009 fungovali v meste štyri kotolne na zemný plyn so samostatnými okruhmi. Po celkovej rekonštrukcii bude mať mesto iba jeden okruh.

Po rekonštrukcii tepelných rozvodov budú mesto vykurovať najmä biomasou, teda slamou a drevnou štiepkou a plynovú kotolňu spustia až pri veľmi nízkych teplotách. Ďalším zdrojom tepla bude bioplynová stanica.

TASR, energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.