Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Ohen - SITA
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Ilustračná foto: Spaľovanie biomasy v kotolni. Foto: (c) SITA / Viktor Zamborský.
18. apríla 2012 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Kotol na tuhé palivo: aké kritéria sledovať pri kúpe

Rýchly prehľad

Cieľová skupina Majitelia rodinných domov
Vstupná investícia V závislosti od základných parametrov a požiadaviek. Zvyčajne od 500 EUR a viac – v závislosti od typu kotla.
Miera úspory V závislosti od druhu kotla a typu spaľovaného paliva

Vykurovanie tuhým palivom sa stáva čoraz obľúbenejším spôsobom, ako zabezpečiť tepelnú pohodu. V moderných kotloch sa palivo najprv splyňuje a až potom zhorí. Aj vďaka tomu dosahujú účinnosť až 85 %. Kotly na pevné palivá sa postupne stávajú plnohodnotným alternatívnym zdrojom, ktorý dokáže znížiť náklady. V porovnaní s plynovým alebo elektrickým kúrením môžete ušetriť minimálne 50 % nákladov.

Najprv zvoľte druh paliva

Pokiaľ uvažujete o kúpe kotla na tuhé palivo, v prvom rade si ujasnite, aký typ paliva budete spaľovať. Vybrať si môžete z nasledujúcich druhov paliva:

  • biomasa – je materiál rastlinného alebo živočíšneho pôvodu. Pokiaľ však hovoríme o biomase na vykurovanie, ide predovšetkým o drevnú hmotu. Najrozšírenejším palivom je drevo. Môže mať rôznu formu, tzn. kusové ako drevný odpad (štiepky, pelety apod.) alebo môže byť špeciálne pestované – energetické dreviny (vŕba, topoľ a pod) viac o biomase na tejto linke. Najväčšou výhodou biomasy je jej ekologickosť a zároveň ide o stále lacnejšie palivo v porovnaní so zemným plynom a elektrinou.
  • vykurovať môžete aj uhlím, no v porovnaní s biomasou vplýva horšie na životné prostredie. V prípade starých kotlov môže totiž dochádzať k zníženiu účinnosti spaľovania, ktorá klesá hlboko pod stanovené limity pre emisie oxidu uhličitého. Pri moderných zariadeniach sa však s týmto nepriaznivým efektom nestretnete. Vykurovať môžete uhlím čiernym, hnedým a koksom.

Vybrať si môžete z nasledujúcich typov kotlov na pevné palivá:

  • kotly na drevo – ako palivo slúži obvykle drevo stromov v podobe jednotlivých kusov, triesok a vetvičiek
  • kotly na uhlie – ako palivo slúži čierne alebo hnedé uhlie v podobe balvanov alebo drti
  • kotly na koks – ako palivo sa používa koks, čo sú kusy uhlia koksovaním zbavené prímesí síry a vody, s vysokou výhrevnosťou a ekologickosťou prevádzky
  • kotly na pelety – kotly na pelety z lisovaných pilín a hoblín

Voľba závisí od vašich osobných preferencií, no zohľadnite aj ekonomické hľadisko:

Druh paliva Výhrevnosť Účinnosť zdroja Náklady na vykurovanie v EUR/rok
Drevo 14,6 MJ/kg 80 % 609 EUR
Hnedé uhlie 17,4MJ/kg 70 % 1.211 EUR
Koks 27,5 MJ/kg 80 % 1.286 EUR
Zemný plyn (tarifa D3) Spaľovacie teplo 10,55 kWh/m3 81,1 % 1.681 EUR
Elektrická energia (tarifa DD5)** 100 % 3.348 EUR

Tab.: Náklady na vykurovanie

* ročná spotreba tepla = 100,8 GJ, t. j. 28 MWh.

** oblasť Stredoslovenská energetika, a.s.

Niektoré modely kotlov sú prispôsobené na spaľovanie viacerých typov palív. Dbajte však na odporúčania výrobcu a spaľujte v nich iba ten typ paliva, pre ktorý je kotol určený.

Zaujímajte sa o výkon kotla

Jednou zo zásadných otázok pri výbere kotla na tuhé palivá je jeho výkon. Ten závisí od mnohých faktorov, a to nielen od veľkosti vykurovanej plochy, ale napríklad aj od tepelných strát objektu. Orientačne si požadovaný výkon môžete vypočítať nasledovne:

1) Spočítajte si, koľko m3 má váš dom, tzn. plocha v m2 x výška priestoru

2) Uvedenú hodnotu vynásobte:

  • číslom 25 – pri zateplenom dome na juhu Slovenska
  • číslom 27 – pri zateplenom dome na severe Slovenska
  • číslom 33 – pri nezateplených domoch

3) Konečný výsledok vydeľte 1.000, kde následne dostanete orientačnú hodnotu pre potrebný výkon kotla v kW.

Samozrejme, ide len o orientačný výpočet. Presnú hodnotu vie určiť projektant kúrenia a od nej závisí ďalší postup pri výbere vhodného kotla. Správne určenie výkonu má zásadný vplyv na správne fungovanie, účinnosť a životnosť kotla. Vhodné nie je poddimenzovanie, pretože vtedy kotol nezvládne vykúriť dom a predimenzovanie výkonu zas často vedie k dechtovaniu. Iba čistý kotol zaistí maximálny prenos tepla a deklarovaný výkon. Decht znižuje prestup tepla a tým znižuje účinnosť kotla, čím sa zvyšujú náklady na prevádzku.  Samotné zanášanie môže byť spôsobené aj nedostatočným komínovým ťahom, nízkou teplotou vratnej vody či nekvalitným alebo vlhkým palivom.

Všeobecne platí, že kotly na tuhé palivá mávajú účinnosť od 70%, pri automatických kotloch sa hodnota pohybuje medzi 80 a 95%. Najvyššiu účinnosť väčšinou dosahujú ekologické kotly na drevnú štiepku alebo alternatívne pelety, a to väčšinou nad 90%. Vyššia účinnosť má za následok nižšiu spotrebu paliva. Ďalšou nespornou výhodou je pri účinnejších kotloch aj nižšia tvorba popola, z čoho vyplývajú nižšie nároky na údržbu.

Výhody a nevýhody kotla na tuhé palivo

Výhody Nevýhody
  • nízke obstarávacie náklady
  • relatívne nízke prevádzkové náklady
  • možnosť využitia v miestach bez dostupnosti zemného plynu
  • možnosť využitia v miestach bez elektrických rozvodov s dostatočným dimenzovaním
  • jednoduchá obsluha
  • možnosť kombinovať spaľovaný materiál
  • potreba skladového priestoru
  • prašnosť
  • neustála obsluha (1x za 6-7 hodín), v súčasnosti sú však už na trhu dostupné automatické kotly
  • pri prerušení pravidelnej obsluhy (napr. odchod do práce) hrozí ochladenie vykurovaných priestorov
  • nutnosť vetraných skladovacích priestorov
  • pri kotloch na uhlie nebezpečné exhalácie a nutnosť častého čistenia dymovodov

Ak ste sa rozhodli pre vykurovanie tuhými palivami, ale radi by ste si pri obsluhe kotla užili vyšší komfort, ideálnym riešením je pre vás automatický kotol. Ten vám totiž ušetrí veľa práce tým, že dokáže sám palivo zapáliť, dopraviť ho do kotla a následne vyniesť popol mimo spaľovacie priestory. Nezabudnite, že aj tu je nutné vysypať popol a doplniť palivo do násypky.

Čo ešte sledovať pri kúpe

Ak už máte predstavu o palive, výkone kotla a cene, zostáva vám už len výber firmy a modelu. Určite nepodceňujte referencie, pokiaľ môžete navštíviť výrobcu, určite neváhajte. Odporúčame pred kúpou vidieť kotol v prevádzke. Medzi ďalšie dôležité parametre, ktoré treba sledovať,  patrí:

  • účinnosť
  • materiál, z ktorého je kotol vyrobený
  • konštrukcia kotla – protikorózna ochrana
  • komfort obsluhy

Zároveň si zistite, či vám firma kotol privezie i nainštaluje, pretože ani samotné zapojenie a uvedenie do prevádzky by ste rozhodne nemali podceniť. Neodborná inštalácia vám v budúcnosti totiž môže priniesť množstvo nečakaných problémov.

Na záver odporúčame, aby ste  sa o parametroch kotla, jeho účinnosti, výkone a inštalácii  poradili s profesionálmi z oblasti vykurovania.

(c) energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.